Erdogan tepal kvůli masakru Arménů „turecké“ poslance: Udělejte si krevní testy

Autor: ČTK, mb - 
6. 6. 2016
16:40

Němečtí poslanci s tureckými kořeny, kteří v parlamentu minulý týden hlasovali pro schválení rezoluce o genocidě Arménů během první světové války, by si měli nechat udělat krevní testy, aby se zjistilo, zda jsou vůbec Turci. V Istanbulu to řekl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan (62).

„Někteří z nich říkají, že jsou Turci,“ řekl Erdogan. „Co je to prosím vás za Turky,“ dodal s tím, že by si poslanci měli nechat udělat krevní testy. Ostře zaútočil prezident také na Německo, které je podle něj „tou poslední zemí, která by měla hlasovat o takzvané genocidě“. Nejprve by se měl Berlín zodpovídat z likvidace více než sta tisíc příslušníků kmene Hererů na území dnešní Namibie během své koloniální vlády, řekl Erdogan.

Výpad proti německým poslancům tureckého původu přišel poté, co německý parlament ve čtvrtek schválil rezoluci, v níž označil masakry Arménů Osmanskou říší v roce 1915 za genocidu. Německo v textu rovněž uznává, že jako spojenec Osmanské říše o masakrech vědělo, ale nezasáhlo proti nim. Ankara rezoluci ostře kritizovala a okamžitě odvolala z Berlína svého velvyslance.

Jedním z hlavních iniciátorů rezoluce byl předseda strany Zelených Cem Özdemir (50), jehož rodiče se do Německa přestěhovali v 60. letech právě z Turecka. Erdogana dnes označil za „mudrlanta“.

Německá vláda Erdoganova slova odsoudila. „Spolkový sněm učinil suverénní rozhodnutí,“ uvedl mluvčí vlády kancléřky Angely Merkelové Steffen Seibert.

Prezidentova slova označili dnes za „nechutná“ zástupci turecké obce v Německu. Samo přijetí rezoluce o genocidě ale obec minulý týden kritizovala jako „politickou show“, která zbytečně naruší vztahy mezi oběma zeměmi.

Erdogan německé poslance tureckého původu napadl již v sobotu. „Nemají s turectvím nic společného. Jejich krev je zkažená,“ řekl s tím, že je beztak známo, že jsou „prodlouženou rukou“ zakázané Strany kurdských pracujících (PKK), kterou za teroristickou organizaci považuje nejen Turecko, ale i Evropská unie a USA.

Doporučujeme
kobyla1 ( 6. června 2016 20:06 )

Toho zas.ranýho teroristu ještě nikdo neodstřelil?

gabreta ( 6. června 2016 17:48 )

Nejhorší je, že si to ta nula může dovolit bez obav z nějakého protiopatření, protože má na svém území vojenské základny NATO. Pardon USA! A to mu zajistí to, že EU může vydírat a vytírat si s ní!!

flesch2z ( 6. června 2016 16:57 )

Turecký žid tepal německé turky, nebo to bylo jinak? Že on je to turecký rus.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa