„Zabíjejte drogové dealery, dám vám medaili.“ Prezident za živé dá méně

Autor: mb - 
6. června 2016
22:10

Nově zvolený filipínský prezident Rodrigo Duterte (71) vyzval občany, ať klidně zabíjejí drogové dealery. Žádný trest Filipíncům hrozit nebude, naopak – od prezidenta dostanou medaili a 5 milionů filipínských pesos (zhruba 2,6 milionu korun). Pokud bude drogový dealer živý, dostanou občané méně.

„Prosím, volejte nám, volejte policii nebo to udělejte sami, pokud máte zbraň. Máte mou podporu. Pokud podezřelý odporuje, můžete ho zabít. Zastřelte ho a dostanete ode mě medaili,“ prohlásil nově zvolený filipínský prezident v sobotu při proslovu o boji proti drogám.

„Za každého drogového barona zaplatím – 5 milionů pesos za mrtvého, za živého jen 4,999 milionu,“ dodal Duterte, který vyhrál v květnu prezidentské volby a svého úřadu se má ujmout 30. června.

Donedávna relativně neznámý Duterte na sebe upoutává pozornost již po několikáté během posledních pár týdnů. Filipínské biskupy nazval „pokryteckými zku*vysyny“, žertoval ohledně znásilnění australské jeptišky a když byl v hlavním městě Filipín zavražděn novinář, tak Duterte suše prohlásil: „Že jste novinář ještě neznamená, že jste imunní vůči nájemné vraždě, když jste zku*vysyn.“

Když Duterte nemluví sprostě, obhajuje politiku „tvrdé ruky“ v boji s kriminalitou. Jako starosta města Davao byl dle mezinárodních lidsko-právních organizací zapleten do organizace milicí, které „čistily“ město od zločinců. Už loni se v rozhovoru pro televizi přiznal, že „zabil tři lidi“.

Rodrigo Duterte se prezentuje jako nemilosrdný bojovník proti zločinu, ale zároveň se nezdráhá podporovat liberální sociální ideje homosexuálního hnutí a antikoncepci v tradičně katolické zemi. Filipínský prezident nesnáší katolickou církvi, v dětství byl dle svých slov sexuálně zneužíván katolickým knězem z USA.

marti33 ( 7. června 2016 05:47 )

Sympatický pán. Btw novináři jsou horší než dealeři, protože umožňují jejich existenci.

Nezadat ( 7. června 2016 00:18 )

Být to povoleny,tak bych to zvládl i bez medaile.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud