Dalších 10 miliard eur pro zadlužené Řecko. Eurozóna schválila nové úvěry

Autor: ČTK - 
25. 5. 2016
08:00

Řecko bude moci dostat nové úvěry v celkové sumě 10,3 miliardy eur (278 miliard korun). Dohodli se na tom v noci po jedenáctihodinovém jednání ministři financí eurozóny. Ministři 19 zemí euroskupiny se shodli i na principech zmírnění řecké dluhové zátěže.

Jde průlom v jednáních, který zřejmě zajistí účast Mezinárodního měnového fondu (MMF) ve třetím záchranném programu pro Řecko. Řecko podle ministrů splnilo požadavky věřitelů na reformy veřejných financí. Ty byly podmínkou vyplacení druhé části ze záchranného programu pro Řecko z loňského léta. Celý program má hodnotu 86 miliard eur. 

Ministři se dohodli, že nabídnou Aténám v roce 2018 zmírnění dluhu, pokud se ukáže, že bez něj by Řecko nemohlo plnit dohodnutá rozpočtová kritéria. „Dosáhli jsme s Řeckem významného průlomu, který nám umožní dostat program finanční pomoci Řecku do nové fáze,“ řekl na tiskové konferenci po jednání šéf „euroskupiny“ Jeroen Dijsselbloem.

Nové úvěry budou podle sdělení ministrů uvolněny v několika splátkách. Příští měsíc Atény dostanou 7,5 miliardy eur, během léta pak evropský stabilizační mechanismus ESM uvolní zemi postupně zbylé peníze, což bude podmíněno souhlasem věřitelských institucí. 

Řecko schválilo reformy 

Řecko muselo pro získání dalších miliard eur ze záchranného programu prokázat, že úspěšně plní jeho podmínky. Jednání o prověrce plnění programu se táhla od ledna a Řecku pomalu docházel čas. Atény potřebují nové úvěry nejpozději do července, kdy mají splatit část dluhů vůči MMF a Evropské centrální bance. 

Řecký parlament o víkendu schválil balík reformních zákonů, které byly jednou z podmínek pro čerpání druhé tranše záchranného programu. Součástí odsouhlasených opatření je i korekční mechanismus, který v případě nedodržení plánovaných přebytkových rozpočtů automaticky provede výdajové škrty. 

Dijsselbloem řekl, že v otázce zmírnění řeckého dluhu ministři vyloučili snížení jeho nominální velikosti. Věřitelé nicméně prozkoumají možnost snížení úrokových sazeb a možná i prodloužení splatnosti dluhu, což požaduje MMF. „Můžeme se podívat na to, zda bude Řecko moci každoročně splácet své dluhy. Pokud ne, jsme připraveni jim v příštích letech pomoci,“ řekl šéf euroskupiny. 

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

zdenek43 ( 25. května 2016 10:04 )

jinak vubec vtom nic jineho nehledejte ...... nemcouri chteji zpet sve prachy........ a to,ze se nemcouri SPLETLI A BLBE INVESTOVALI .... zaplati cela EU - tedy i z nasi pokladny Ceske to pujde Řecko dluží částku ve výši tří rozpočtů ČR, nejvíc Německu Bankrotující Řecko dluží mezinárodním věřitelům 242,8 miliardy eur (zhruba 6,6 biliónu korun), spočítala na základě veřejně dostupných dat agentura Reuters. To je částka téměř rovná rozpočtu České republiky na tři roky. Zdaleka největším věřitelem je Německo. .......počátkem roku 2012 umazalo Řecko po dohodě s věřiteli zhruba 100 miliard eur........

zdenek43 ( 25. května 2016 09:54 )

Bože, mají hodně slunce, krásné moře, své ovoce a zeleninu, spoustu památek a furt žebraj v EU?....... protoze pochopili, ze jde DOJIT STAROU EVROPU??????? a sedet si vklidku u toho more a popijet OUZO..... zase delate, ze si nepamatujete ......"Neviním Řeky. Každá země by mohla sama volit, zda bude žít na půl plynu, čtvrt plynu, nebo na plný plyn svých možností. Sama by mohla říct: my budeme víc hodin sedět ve stínu pod cypřiši a popíjet si ouzo, anebo víc pracovat. Jestliže se Řecko rozhodne, že bude více hodin věnovat ouzu nebo cypřišům, tak je to naprosto v pořádku. Nicméně nemůže vstoupit do měnové unie s Německem," řekl Klaus v rozhovoru.

marais ( 25. května 2016 09:12 )

Proč nezveřejníte jaké mají v Recku důchody, průměrné platy či výši důchodového věku? Kolik miliard fasují na migrační vlnu? Bože, mají hodně slunce, krásné moře, své ovoce a zeleninu, spoustu památek a furt žebraj v EU?

lambrika ( 25. května 2016 08:22 )

takže celý dluh jim praktický zaplatí EU

joudajoudovy ( 25. května 2016 08:19 )

evropska unie = prodelecny a nerentobilni podnik.

Zobrazit celou diskusi
Další videa