Úterý 18. ledna 2022
Svátek slaví Vladislav, zítra Doubravka
Oblačno 3°C

Tsipras odmítl věřitele: Důchody jsou na zhroucení, ale je to naše věc

Řecký premiér Alexis Tsipras hájí důchody před věřiteli.
Řecký premiér Alexis Tsipras hájí důchody před věřiteli.  (Autor: ČTK)
Autor: ČTK, kal - 
3. ledna 2016
11:55

Řecko nevyhoví „nerozumným požadavkům“ svých věřitelů v otázce důchodů. Řekl to dnes řecký premiér Alexis Tsipras. K připravovaným jednáním o důchodovém systému v zemi ale podle agentury AFP připustil, že systém je na pokraji zhroucení a musí se reformovat.

„Věřitelé musí vědět, že dohodu (s nimi) budeme plně respektovat, ale že to neznamená, že přistoupíme na nerozumné a nespravedlivé požadavky. Nezavázali jsme se najít peníze jen pomocí škrtů v důchodech. Naopak, dohoda počítá s možností ekvivalentních opatření, která jsme již začali zavádět,“ řekl premiér v rozhovoru, který v neděli zveřejnil deník Real News.

Tsiprasova levicová vláda loni v červenci odstoupila od předvolebních slibů o zastavení úsporných politik a přistoupila na dohodu s evropskými věřiteli, která počítá s další pomocí Řecku ve výši až 86 miliard eur v příštích třech letech výměnou za nové reformy. Učinila tak pod hrozbou, že Řecko by mohlo být nuceno opustit eurozónu.

Řekové Tsiprasovu optimismu moc nevěří

Vláda již prosadila v parlamentu některé neoblíbené reformy, čímž přišla o některé politické spojence. Tsipras slibuje obyvatelům, že v letošním roce dojde v Řecku po šesti letech krize opět k ekonomickému růstu, snížení zadluženosti, ukončení kontrol peněz a oživení zahraničního obchodu. 

Premiérův optimismus však jeho spoluobčané podle nejnovějších průzkumů nesdílejí. Podle 55 procent respondentů se situace v zemi letos naopak zhorší, 61 procent obyvatel očekává, že se vrátí hrozba odstoupení Řecka od eura.

Okresnaseveru ( 3. ledna 2016 14:09 )

Stejně jediné řešení je aby vypadli z eurozóny, dali se dohromady a jestli na to budou třeba za 15let mít, tak ať se vrátí. Stejně jako s Ukrajinou, západ chce do EU, východ s Ruskem, tak proč to ne rozdělí jako rozdělili Kosovo, Jižní Súdán a kolik ještě dalších cestu při cestě za tzv. Demokracii. Místo toho budou zas tisíce summitu o hovne, protože je prostě pro Řeckou ekonomiku euro smrtici, a budou se tam let miliardy do kanálu. Klaus měl před lety pravdu a všichni se mu smáli, dneska mu to nikdo nepřízní, že měl pravdu

Zobrazit celou diskusi
Další videa