Před 5 lety zemřel Usáma bin Ládin. CIA přenáší vražednou misi „online“
Přesně před pěti lety obletěla svět zpráva o smrti „krále teroru“ Usámy bin Ládina. Zabilo jej 2. května 2011 speciální americké komando v Abbottábádu poblíž pákistánské metropole Islámábádu. Jeho mrtvé tělo bylo poté vhozeno do Arabského moře z paluby americké letadlové lodě USS Carl Vinson. Americká tajná služba CIA v rámci výročí na Twitteru přináší „přímý přenos“ z akce, jako by právě probíhala.
USA na něj vydaly mezinárodní zatykač v listopadu 1998, později byl zařazen mezi deset nejhledanějších osob na světě a za jeho dopadení vypsal Washington odměnu 50 milionů dolarů. Vytáhlý, vousatý saúdský „král teroru“ Usáma bin Ládin byl viněn z celé řady teroristických útoků po celém světě již od roku 1998. A stejně dlouho se jej pokoušely polapit západní bezpečnostní složky.
Radikální islamista, který vyhlásil v 90. letech „svatou válku“ USA a Západu, vedl nejprve boj proti sovětské okupaci Afghánistánu, aby se posléze obrátil proti Západu. Usáma bin Ládin si pak vytyčil dva hlavní nepřítele – arabské a muslimské režimy, které vládnou na základě mylné interpretace islámu, a Západ ohrožující islámské hodnoty. Boj proti oběma měl být veden souběžně. Po zahájení válek v Afghánistánu a Iráku začala al-Káida získávat nováčky nejenom pro náboženskou, ale i národní ideologii, a to v zemích okupovaných západními vojsky. Bin Ládin tak mohl založit odnože v mnoha muslimských zemích a opřít se o místní radikální skupiny, jejichž hlavním cílem byl hlavně boj proti vlastním vládám.
Usáma bin Ládin se narodil 10. března 1957 v Rijádu jako 17. z 55 dětí v bohaté rodině stavebního magnáta Muhammada bin Ládina, který pocházel z Jemenu. Na univerzitě v Džiddě studoval ekonomii a management a patřil k pilným studentům; později začal podnikat. Na univerzitě se poprvé setkal s učením radikálních islamistů, což vyústilo v jeho odchod do Afghánistánu po sovětské invazi v roce 1979. Zde organizoval dobrovolníky, zakládal výcvikové tábory a v boji proti sovětské okupaci země spolupracoval i s americkou CIA.
Již v roce 1988 založil síť al-Káida (Základna), kterou vedl a které poskytoval finance na zbraně a komunikační techniku. Původně malá skupina se začala rychle rozrůstat v polovině 90. let údajně na popud jedné Usámovy myšlenky: když se globalizuje svět, musí se globalizovat i teroristické hnutí. Vůdcem sítě nebyl ale Usáma sám, řídil ji společně s Egypťanem Ajmánem Zavahrím a dalšími veliteli.
Po odchodu sovětských vojsk z Afghánistánu v roce 1989 a vypuknutí první války v Perském zálivu v roce 1991 se Usáma obrátil proti USA a vyhlásil „svatou válku“ (džihád) Spojeným státům, Západu a „sionisticko-křižácké alianci“. Od roku 1991 měl zakázán pobyt v Saúdské Arábii (byl zbaven saúdskoarabského občanství), do roku 1996 žil v Súdánu, pak se vrátil do Afghánistánu (pod ochranu tehdejšího vládnoucího hnutí Tálibán).
Spolu se 150 radikálními duchovními vytvořil v únoru 1998 Světovou islámskou frontu džihádu proti Židům a křižákům a vyhlásil fatvu proti Američanům: „Zabíjení Američanů a jejich civilních a vojenských spojenců je náboženskou povinností pro každého muslima, ať jsou v jakékoli zemi, až do doby, než bude od těchto skupin osvobozena (jeruzalémská) mešita al-Aksá a než jejich armády opustí muslimskou půdu.“
Kromě útoků ze září 2001 v USA byl Usáma spojován i s útoky proti americkým základnám v Saúdské Arábii, s útokem v egyptském Luxoru v listopadu 1997 (58 mrtvých), pumovými útoky na americká velvyslanectví v Keni a Tanzanii v srpnu 1998 (224 mrtvých), atentátem na americký torpédoborec USS Cole v jemenském Adenu v říjnu 2000 (17 mrtvých), atentátem na indonéském ostrově Bali v říjnu 2002 (202 mrtvých) či se sérií pumových útoků v Madridu v březnu 2004 (191 mrtvých).
1:51 pm EDT - Helicopters depart from Afghanistan for compound in Abbottabad, Pakistan#UBLRaid
— CIA (@CIA) 1. května 2016
Podle dostupných údajů se majetek Usámy odhadoval nejméně na 270 milionů dolarů, i když jej v roce 1994 jeho miliardářská rodina prý vydědila. Velkou část jmění získal Usáma údajně obchodem s drogami.
Usáma bin Muhammad bin Avad bin Ládin, jenž proslul výroky jako „Řešením je džihád a svištění kulek“ či „Naším cílem je každý americký muž. Vyzýváme muslimy, aby využili majetek k džihádu a pro hnutí odhodlaná zabíjet Židy a křižáky“, měl údajně čtyři až pět manželek a na 20 dětí. Poprvé se oženil již v 17 letech se svou sestřenicí ze Sýrie, popáté se údajně oženil koncem července 2000 s jemenskou dívkou v Afghánistánu.
3:30 pm EDT - @POTUS watches situation on ground in Abbottabad live in Situation Room#UBLRaid pic.twitter.com/59KPF7eUTr
— CIA (@CIA) 1. května 2016
Speciální americké komando jej zabilo v květnu 2011. Pětileté výročí se americká CIA rozhodla „oslavit“ jakýmsi přímým přenosem z této vojenské akce. Od neděle na svém Twitteru informuje o jednotlivých krocích armády, jako by probíhaly právě teď. Už se na ni za to však snesla kritika, někteří uživatelé označili takové počínání za trapné a groteskní.
Problém levného okopírovaného
čínského zboží spočívá mj. také v tom, že zejména evropské firmy musí dodržovat nesmírné množství užitečných i zbytečných předpisů, které neúměrně komplikují a zdražují produkci, takže čínské výrobky tak mohou být mnohem levnější. Nevím, jaké předpisy platí v USA, ale také je to tam asi přísnější než v Číně, což má pak pochopitelně dopad na výslednou cenu. Co se týče manipulace s kursem čínské měny, to je jiná kapitola - a abychom byli spravedliví, ČNB se snaží provádět něco podobného (a našemu exportu to skutečně pomáhá); my jsme ovšem pod rozlišovací úrovní pana Trumpa (pokud mu něco neprozradila jeho exmanželka 