Sobota 16. leden 2021
Svátek slaví Ctirad, zítra Drahoslav
Oblačno, sněžení -3°C

Z Jágrova Miami vyrazila na Castrovu Kubu výletní loď. Po 50 letech

Autor: ČTK, sou - 
2. května 2016
07:25

Poprvé po půl století vyrazila v noci na pondělí ze Spojených států na Kubu výletní loď. Plavidlo Adonia pro více než 700 cestujících vyplulo z floridského Miami, kde hraje i český hokejový útočník Jaromír Jágr. Do Havany, kde vládne Raúl Castro, má dorazit během pondělí. Uvedla to agentura AP, podle které by nyní stejnou cestu měla loď absolvovat každé dva týdny.

Plavba výletní lodě, která se po kubánských přístavech bude pohybovat týden, je dalším důkazem oteplování vzájemných vztahů mezi Washingtonem a Havanou. Diplomatické vztahy obnovily obě země loni v červenci po více než padesáti letech. Spojené státy od té doby uvolňují některá omezení vůči ostrovnímu státu, který nedávno navštívil americký prezident Barack Obama

Na palubě Adonie jsou také američtí Kubánci, kteří ještě donedávna nemohli na Kubu cestovat po moři. Opatření, které platilo od dob studené války a které zakazovalo Kubáncům cesty přes moře do USA či z USA na karibský ostrov, zrušila Havana teprve koncem dubna. Letecky mohli američtí Kubánci stejnou cestu absolvovat již dříve.

Jedním z cestujících na lodi je i třiasedmdesátiletý Rick Schneider, který na takovou příležitost čekal desítky let. Na podobnou plavbu podle svých slov mohl vyrazit už v roce 1957, ale nakonec se na ni nevydal, aniž by tušil, že další možnost bude mít až nyní. 

Provozovatel lodi – společnost Carnival – lístky na týdenní cestu kolem Kuby, při níž cestující zavítají také do měst Cienfuegos nebo Santiago de Cuba, nabízí za cenu od 1800 dolarů za osobu (asi 42 500 korun).

ad-ga ( 2. května 2016 12:51 )

Nevěděla jsem , že si Jágr koupil Miami.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud