Závěť Usámy bin Ládina: 720 milionů odkázal na džihád proti bezvěrcům

Autor: ČTK, shp - 
1. března 2016
15:30

Chtěl si pojistit, že svatá válka bude vedena i po jeho smrti. Někdejší vůdce al-Káidy a nejhledanější terorista světa Usáma bin Ládin odkázal v závěti svůj majetek v hodnotě v přepočtu 720 milionů korun na to, aby teroristé pokračovali v džihádu proti bezvěrcům ve jménu Alláha.

Vyplývá to z dokumentů zajištěných v květnu 2011 během operace, při níž byl bin Ládin v Pákistánu zabit. Dokumenty nyní odtajnily americké úřady. Americké komando při útoku na bin Ládinův příbytek zabavilo víc než stovku dokumentů včetně závěti. Vyplývá z ní, že šéf al-Káidy chtěl menší část svého majetku rozdělit mezi příbuzné. Nařídil zároveň, aby většina připadla teroristické síti, která stála za útokem na New York a Washington v září roku 2001.

"Doufám, že mí bratři, sestry a tety z matčiny strany budou respektovat mou vůli a veškeré peníze, které jsem v Súdánu zanechal, věnují na džihád, ve prospěch Alláha," uvádí se v dokumentu. Bin Ládin žil v Súdánu pět let jako oficiální host režimu. Pobýval tam do května 1996, kdy ho tehdejší islamistická vláda na nátlak Spojených států vyzvala, aby Súdán opustil.

Teroristický vůdce v závěti uvedl částky, které mají být vyplaceny jeho matce, jeho dětem, strýci, strýcovým dětem a tetám z matčiny strany. V dopisu z 15. srpna 2008 požádal svého otce, aby se v případě bin Ládinovy smrti postaral o jeho rodinu. Závěrem závěti otce žádá o odpuštění, pokud udělal cokoli proti jeho vůli.

V jednom z nedatovaných dopisů bin Ládin vyobrazil USA jako stát, který v Afghánistánu vede válku bez šance na vítězství. "Domnívali se, že válka bude snadná a že dosáhnou svých cílů během dnů nebo týdnů. Nepřipravili se finančně, nemají podporu obyvatel dostatečnou na vedení války po desetiletí," napsal terorista.

Bojové šance USA bin Ládin přirovnal k situaci Sovětského svazu v posledních letech jeho afghánského tažení. "Osud Ameriky visí na vlásku," napsal v dopisu, který zřejmě pochází z roku 2009 nebo 2010. "Musíme být víc trpěliví, s trpělivostí dosáhneme vítězství," dodal bin Ládin.

Bin Ládina a další čtyři osoby zastřelilo americké speciální komando v noci na 2. května 2011 v pákistánském posádkovém městě Abbotábádu, kde se nejhledanější muž světa skrýval. Americké komando pak zabavilo počítače, disky DVD a písemné dokumenty z domu, ve kterém se bin Ládin ukrýval asi šest let.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

zuzanajurkova ( 1. března 2016 17:26 )

Kdyby EU dala 1 % toho, co vynakládá na migraci, bojujícím Kurdům, problém s Islámským státem by byl vyřešen: http://www.kulturni-noviny.cz/nezavisle-vydavatelske-a-medialni-druzstvo/archiv/online/2016/9-2016/k dyby-eu-dala-procento-toho-co-vynaklada-na-migraci-bojujicim-kurdum-problem-s-islamskym-statem-by-by l-vyresen

rentierskej ( 1. března 2016 16:51 )

správně!

marlen52 ( 1. března 2016 16:23 )

odporný člověk.a těď jich bude i tady hodně.hnala by je

Samo ( 1. března 2016 16:11 )

Aby nehladověli a nemuseli proto imigrovat do Evropy.

balika ( 1. března 2016 15:48 )

Usáma bin Ládin zemřel 14. prosince 2001 přirozenou smrtí kvůli neléčeným plicním potížím. Následujícího dne 15.12.2001 byl pohřben podle jeho wahhábistické víry.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud