Pátek 29. září 2023
Svátek slaví Michal, zítra Jeroným
Polojasno 24°C

OSN by mohla prvně v historii vést žena: Adeptkou je diplomatka z Nového Zélandu

Autor: ČTK, sou - 
5. dubna 2016
06:59

Do čela OSN kandiduje novozélandská diplomatka Helen Clarková. Oznámila to v pondělí ve Wellingtonu novozélandská vláda, kterou Clarková vedla v letech 1999 až 2008.

Clarková je už nyní coby šéfka Programu OSN pro rozvoj (UNDP) nejvýše postavenou ženou v hierarchii světové organizace. Dosavadnímu generálnímu tajemníkovi OSN Pan Ki-munovi vyprší funkční období za devět měsíců a o nástupnictví se zatím uchází osm kandidátů. 

Šestašedesátiletá Clarková v rozhovoru s agenturou AFP vyzdvihla svou téměř třicetiletou zkušenost ve vysokých funkcích ve své zemi a v OSN. V čele UNDP stojí sedm let. „Myslím, že mám zkušenosti a kompetence na zastávání tohoto postu,“ řekla. 

V poslední době sílí hlasy volající po tom, aby v čele OSN stanula poprvé v jejích 70letých dějinách žena. Clarková však zdůraznila, že nekandiduje proto, že je žena, ale proto, že se cítí být kvalifikovanou pro tuto funkci. 

Kromě Clarkové se o post ucházejí další dvě ženy a pět mužů 

OSN v současnosti čelí mimo jiné nejhorší uprchlické krizi ve své historii a konfliktům v Sýrii, Jemenu nebo Jižním Súdánu. Kritici organizaci vyčítají přílišnou byrokracii a nepřizpůsobivost. 

Kromě Clarkové se zatím o nejvyšší post v OSN ucházejí další dvě ženy a pět mužů. Za favority jsou zatím považováni generální ředitelka UNESCO, Bulharka Irina Boková, a bývalý vysoký komisař OSN pro uprchlíky a portugalský expremiér António Guterres. 

Post šéfa OSN podle zvyku postupně zastávají diplomaté z různých regionů světa. Například Rusko prosazuje, aby příští generální tajemník OSN pocházel z východní Evropy, odkud zatím žádný nevzešel.

OSN čelí nejhorší uprchlické krizi ve své historii. Kritici jí vyčítají přílišnou byrokracii:

istyl ( 5. dubna 2016 09:56 )

neznam ji, ale jak muze šéfovat svetu, když si sama neumi osefovat sve vlastní zuby?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud