Turci zatkli muže, který popravil ruského pilota. Spolu s ním je v poutech 13 bojovníků

Autor: ČTK, mb - 
1. dubna 2016
10:58

Turecké úřady podle místních médií zadržely tureckého ultranacionalistu podezřelého ze zabití jednoho z pilotů ruského bombardéru, který u syrsko-turecké hranice loni 24. listopadu sestřelily turecké stíhačky. Jedná se o překvapivý zvrat, vrah ruského pilota Alparslan Çelik se celé měsíce volně pohyboval po Turecku i Sýrii, Ankara ho doposud odmítala zadržet.

„Prověříme tuto informaci. Až budeme mít konkrétní údaje, tak je okomentujeme,“ odpověděla mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová agentuře TASS, jak se toto zatčení promítne do rusko-tureckých vztahů.

Posádka stroje se katapultovala, avšak zachránit se podařilo jen jednoho ze dvou letců. Druhý byl zabit povstalci, kteří začali střílet po v tu chvílí bezbranných pilotech. Při záchranné operaci přišel o život i příslušník ruské námořní pěchoty. Incident prudce zhoršil rusko-turecké vztahy, Moskva odpověděla zavedením protitureckých sankcí.

Policie v Izmiru na jihu Turecka podle místních médií nyní zadržela Alparslana Çelika, který se chvástal zabitím pilota před objektivy kamer. „Ten pilot nás bombardoval a naši bratři byli bombami zabiti a zraněni. V mém svědomí není místo pro osobu, která denně bombarduje turkmenské civilisty,“ obhajoval sestřelení pilota Çelik. U těla mrtvého pilota pak extrémisté křepčili a volali „Allahu Akbar“.

Zatčení se odehrálo v jedné restauraci a strážci zákona spolu s Çelikem zatkli dalších 13 či 14 mužů. Všichni prý donedávna bojovali v Sýrii. Policisté jim zabavili útočnou pušku Kalašnikov, dvě pistole a množství nábojů. Není dosud jasné, zda se zadržení odehrálo právě v souvislosti se zabitím pilota Peškova, jehož tělo později Turecko předalo ruským úřadům.

Ankara tvrdí, že sestřelený bombardér narušil turecký prostor a že jej opakovaně varovala, než jej sestřelily stíhačky. Původně Turci mluvili o několika minutách, později turecký prezident Recep Erdogan řekl, že ruský letoun narušil turecký vzdušný prostor po dobu 17 vteřin. To samo o sobě vyvolalo další otazníky ohledně až zázračně rychlé reakce tureckého letectva. Řecko zároveň upozornilo, že Turecko narušuje jeho vzdušný prostor několikrát za den.

Ruský velvyslanec v Turecku Andrej Karlov před časem v tisku uvedl, že Moskva si klade tři podmínky pro normalizaci vztahů s Ankarou: Turecko se omluví za sestřelení ruského letadla, dopadne a potrestá viníky a poskytne Rusku odškodnění.

Podle tureckých médií dvaatřicetiletý Çelik v roce 2014 bojoval proti Islámskému státu v Iráku řadách turkmenské menšiny a počátkem roku 2015 odcestoval do Sýrie, aby se na severozápadě země připojil k tamním turkmenským milicím, bojujícím proti syrské vládě.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

frantaklika ( 3. dubna 2016 20:16 )

v Ruském vězení pokud ho vydají, by se měl moc dobře, raději by ho měli předat panu Asadovi, to by ho smích přešel. Počítám, ale že ze strany Ankary je to nějaká falešná hra a tento "umírněný" džihádista bude ještě nasazen v provokacích v Azerbajdžánu.

bizon_pepa ( 1. dubna 2016 13:29 )

Ale až po žních.

vIadimir1950 ( 1. dubna 2016 12:42 )

Měl by k nám zavítat Turek na Hrad!!!

balika ( 1. dubna 2016 12:28 )

Si ho můžete Turci třeba popravit, to vám nepomůže. Hotely v Antalyi zejí prázdnotou, Rusi nepřijedou.

Ruudazvostravy ( 1. dubna 2016 12:27 )

Ja,dobro došly a eště bi mjely poslat s tím Turkistou do Ruslandu taki belýk pravího tureckího medu,abi tím zamázly ruskí ofycýně hubu.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud