Mrtvý pilot ze sestřelené stíhačky se vrací domů. Turecko předá Rusku tělo

Autor: ČTK - 
29. listopadu 2015
12:26

Tělo pilota ze sestřeleného ruského bitevníku bylo převezeno do Turecka, které chystá jeho předání Rusku. Podle agentury Reuters to v neděli oznámil turecký premiér Ahmet Davutoglu. Zároveň varoval, že k podobným incidentům může docházet i nadále, pokud Rusko nebude koordinovat své vojenské akce v Sýrii s koalicí vedenou Spojenými státy.

Pilot, který zahynul po narušení (tureckého) vzdušného prostoru, nám byl včera večer předán na (syrské) hranici, řekl Davutoglu novinářům na tiskové konferenci před odletem na nedělní bruselský summit EU-Turecko.

Tělu pilota se podle premiéra dostalo péče v souladu s ruskou pravoslavnou tradicí a v neděli by si ho měl převzít zástupce ruské diplomacie.

Možná to není naposled

Turecká armáda sestřelila ruský bitevník Su-24 v úterý na hranici se Sýrií, neboť podle Ankary narušil turecký vzdušný prostor. Moskva však obviňuje Turky, že letadlo zničili nad syrským územím.

Událost zmrazila vztahy obou zemí a Rusko kvůli ní v sobotu uvalilo na Turecko sankce, zahrnující mimo jiné omezení dovozu tureckého zboží či dopravního spojení mezi oběma zeměmi. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan krátce předtím prohlásil, že incidentu lituje, avšak požadované omluvy se Moskva nedočkala. Ankara zároveň doporučila Turkům necestovat do Ruska.

Davutoglu v neděli prohlásil, že k incidentům podobným tomu úternímu může dojít kdykoli znovu, pokud Rusko nezačne sdílet informace a koordinovat své akce s Američany vedenou koalicí, k níž se připojilo i Turecko.

Obě strany působí v syrském vzdušném prostoru od zářijového zahájení ruských akcí nezávisle na sobě a ačkoli již jejich zástupci jednali o vzájemné koordinaci, významnější výměna informací se neuskutečňuje.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

balika ( 29. listopadu 2015 16:00 )

http://megazine.cz/2015/11/moskva-upozornuje-ze-bojovy-letoun-nesestrelilo-turecko-nybrz-cia-podivej te-se-na-dukazy/

starypes ( 29. listopadu 2015 15:55 )

Ty, chudybezdomovče, jsi z těch amerických gengstrů po.s.raný už dávno až za svýma oslíma ušima.

kajenka52 ( 29. listopadu 2015 13:42 )

R.I.P. je to tragédia, ktorú svet svetových politikov ignoruje. Na pilota na padáku sa nestriela !!!! Len by sa to stalo západnému pilotovi alebo NATO, tak by besneli tí satani. Ďakujeme mu, že bojoval aj za nás. Odpočívaj v pokoji.

.balika... ( 29. listopadu 2015 12:59 )

http://ifenomen.cz/aktualne/ropa-a-krev-jak-erdogan-a-jeho-rodina-vydelava-penize-s-teroristy

lalia ( 29. listopadu 2015 12:57 )

Špatně se čte tato zpráva,škoda výborného pilota a člověka.Upřímnou soustrast jeho rodině.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud