Rusové mají zpět tělo sestřeleného pilota. Turci palbu dál obhajují jako obranu

Autor: ČTK, sou - 
30. listopadu 2015
18:40

Tělo sestřeleného pilota je už zpět v Rusku, v pondělí přistálo na vojenském letišti u Moskvy. Turecký premiér Ahmet Davutoğlu v Bruselu zároveň opět zmínil, že sestřelení ruského bombardéru bylo obranným činem. Neumí si prý představit, že by se Turci měli omlouvat za to, že armáda konala svou povinnost. Zároveň podle něj Ankara nestojí o eskalaci a je otevřena rozhovorům s „ruskými přáteli“ na libovolné úrovni, aby se podobná situace na turecko-syrské hranici už neopakovala.

Na vojenském letišti u Moskvy v pondělí přistálo tělo podplukovníka Olega Peškova, pilota bombardéru Su-24 sestřeleného minulý týden na syrsko-tureckých hranicích. Peškov se spolu s navigátorem Konstantinem Murachtinem po zásahu letadla tureckou raketou katapultoval, ale byl zabit při seskoku padákem palbou ze země. Murachtinovi se podařilo vyváznout bez větších zranění.

Peškovovo tělo předala o víkendu v Ankaře ruské straně turecká armáda. O záchranu obou členů posádky se po sestřelení letadla pokusily ruské vrtulníky, ale jeden stroj zničili syrští povstalci, kteří poblíž tureckých hranic bojují proti silám prezidenta Bašára Asada. Při incidentu byl jeden ruský voják zabit.

Turecký premiér v NATO: Sestřel ruského letadla byl obranný čin

Turecký premiér Ahmet Davutoğlu v pondělí v centrále NATO řekl, že sestřelení ruského vojenského letounu byl obranný čin. „Přáli bychom si, aby se to nestalo,“ připustil Davutoğlu. Pravidla postupu tureckého letectva při narušení vzdušného prostoru země jsou ale podle něj jasná. Ruská strana o nich byla informována nejméně třikrát po předchozích případech, kdy její letadla narušila turecký vzdušný prostor.

„Ochrana našeho vzdušného prostoru, naší hranice není jen právo: je to pro mou vládu povinnost. Žádný turecký premiér, prezident či jiný představitel se nebude omlouvat za splnění povinnosti,“ prohlásil Davutoğlu.

Americká data potvrzují tureckou verzi

Velvyslanec USA u NATO Douglas Lute novinářům řekl, že americká data potvrzují tureckou verzi události. Stroj byl podle něj ve chvíli útoku v tureckém vzdušném prostoru. „Byl opakovaně varován a není to poprvé, co se ruské letadlo v tureckém vzdušném prostoru pohybovalo,“ prohlásil americký diplomat.

Vysvětlil, že západní koalice bombardující Islámský stát si nyní s Rusy vyměňuje „dopravní informace“ o dění na nebi nad Sýrií. „Věci jako: kde kdo bude operovat, jaké frekvence mají rádia,“ popsal. Na příslušných velitelstvích jsou nyní styční důstojníci, aby bylo riziko případných nehod co nejnižší.

„Ujišťuji vás, že neexistoval letový plán počítající s narušením vzdušného prostoru členské země NATO. A pokud by existoval, doporučovali bychom ho neprovádět,“ odmítl Lute ruská tvrzení, že USA dopředu věděly o trase později sestřeleného stroje.

Rusko vyhlásilo protiturecké sankce

Incident s letounem zmrazil rusko-turecké vztahy. Prezident Vladimir Putin se přes opakované žádosti Ankary odmítá s tureckými představiteli setkat. Moskva navíc v neděli vyhlásila sérii protitureckých sankcí. Týkají se zejména turistiky, obchodu a dopravy. Davutoğlu takovou reakci kritizoval a připomněl, že Rusko nyní vůči Turecku používá stejný postup, který odmítalo v případě evropských protiruských sankcí v ukrajinské krizi. „Napětí nebudeme stupňovat. Nebudeme dělat něco, co by ruští občané mohli vnímat negativně,“ podotkl turecký premiér. Ruské turisty podle něj Turecko vítá.

Ankara podle premiéra stojí o dobré vztahy s Ruskem a všemi dalšími zeměmi, které bojují proti Islámskému státu (IS), a chce s nimi spolupracovat. Sestřelený ruský letoun ale nebombardoval pozice IS. „V této části Sýrie není jediná pozice IS,“ prohlásil Davutoğlu.

Rusům prý Turci dávali jednoznačně najevo, že bombardování civilistů na turecké hranici jen vytváří nové vlny uprchlíků. Lekcí z incidentu také podle Davutoğlua je, že při nekoordinovaném postupu dvou různých koalic bojujících proti IS v jednom vzdušném prostoru bude složité vyhnout se v budoucnu podobným neštěstím.

V bombardovaném Idlibu podle Turecka IS není

„Pokud bojujeme s IS, musíme bojovat jen s ním. Ne proti umírněné opozici, proti civilistům. I včera (v neděli) Rusové bombardovali Idlib a my přijímali zcela popálené lidi. V Idlibu IS není,“ upozornil turecký premiér a připomněl i ruské bombardování humanitárního konvoje mířícího do syrského Halabu.

Turecko je ale podle něj připraveno mít otevřené diplomatické či vojenské kanály s Ruskem a všemi dalšími zeměmi, které s IS bojují.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg před novináři poznamenal, že poslední vývoj jen potvrzuje trvající alianční znepokojení ze zvýšených ruských vojenských schopností v Sýrii a tedy na hranicích aliance. Vítám každý kontakt mezi Moskvou a Ankarou. Důležité je uklidnit napětí,“ řekl.

Sestřelení ruského bombardéru vyvolalo už několik střetů mezi Ruskem a Tureckem:

villi ( 30. listopadu 2015 20:04 )

ŽIVOT ZA ŽIVOT !!!! TURCI SI TOHO MUSÍ BÝT VĚDOMI !!!

vi3ol ( 30. listopadu 2015 19:21 )

Celý život si léčí své liliputinské komplexy..se divím, že prošel vůbec do KGB.. má už jenom jediný cíl..po mně potopa..

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud