Neomluvíme se, vzkázali Turci Rusům. Sestřelením stíhačky se prý bránili

Autor: ČTK, mts - 
30. listopadu 2015
12:40

Sestřelení ruského letadla byl obranný čin, řekl v Bruselu po jednání v centrále NATO turecký premiér Ahmet Davutoglu. Turecká armáda při ochraně turecké hranice konala svou povinnost a ministerský předseda si neumí představit, že by se za incident nějaký turecký představitel omlouval. Zároveň podle něj Ankara nestojí o eskalaci a je otevřena rozhovorům s „ruskými přáteli“ na libovolné úrovni, aby se podobná situace na turecko-syrské hranici už neopakovala.

„Přáli bychom si, aby se to nestalo,“ připustil Davutoglu. Pravidla postupu tureckého letectva při narušení vzdušného prostoru země jsou ale podle něj jasná. Ruská strana o nich byla informována nejméně třikrát po předchozích případech, kdy její letadla narušila turecký vzdušný prostor.

„Ochrana našeho vzdušného prostoru, naší hranice není jen právo: je to pro mou vládu povinnost. Žádný turecký premiér, prezident či jiný představitel se nebude omlouvat za splnění povinnosti,“ prohlásil Davutoglu.

Turecká armáda minulé úterý sestřelila ruský bombardér Su-24 na hranici se Sýrií, neboť podle Ankary narušil turecký vzdušný prostor. Moskva naopak obviňuje Turky, že letadlo zničili nad syrským územím. Událost zmrazila vztahy obou zemí a Rusko kvůli ní v sobotu uvalilo na Turecko sankce, zahrnující mimo jiné omezení dovozu tureckého zboží či dopravního spojení mezi oběma zeměmi; turistům bylo doporučeno do Turecka nejezdit.

Davutoglu takovou reakci kritizoval a připomněl, že Rusko nyní vůči Turecku používá stejný postup, který odmítalo v případě evropských protiruských sankcí v ukrajinské krizi. „Napětí nebudeme stupňovat. Nebudeme dělat něco, co by ruští občané mohli vnímat negativně,“ podotkl turecký premiér. Ruské turisty podle něj Turecko vítá.

Premiér: Rusové nebombardují jen Islámský stát

Ankara podle premiéra stojí o dobré vztahy s Ruskem a všemi dalšími zeměmi, které bojují proti Islámskému státu (IS), a chce s nimi spolupracovat. Sestřelený ruský letoun ale nebombardoval pozice IS. „V této části Sýrie není jediná pozice IS,“ prohlásil Davutoglu.

Rusům prý Turci dávali jednoznačně najevo, že bombardování civilistů na turecké hranici jen vytváří nové vlny uprchlíků. Lekcí z incidentu také podle Davutoglua je, že při nekoordinovaném postupu dvou různých koalic bojujících proti IS v jednom vzdušném prostoru bude složité vyhnout se v budoucnu podobným neštěstím.

Pokud bojujeme s IS, musíme bojovat jen s ním. Ne proti umírněné opozici, proti civilistům. I včera (v neděli) Rusové bombardovali Idlib a my přijímali zcela popálené lidi. V Idlibu IS není,“ upozornil turecký premiér a připomněl také ruské bombardování humanitárního konvoje mířícího do syrského Aleppa.

Turecko je ale podle něj připraveno mít otevřené diplomatické či vojenské kanály s Ruskem a všemi dalšími zeměmi, které s IS bojují.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg před novináři poznamenal, že poslední vývoj jen potvrzuje trvající alianční znepokojení ze zvýšených ruských vojenských schopností v Sýrii a tedy na hranicích aliance. „Vítám každý kontakt mezi Moskvou a Ankarou. Důležité je uklidnit napětí,“ řekl.

balika ( 30. listopadu 2015 19:15 )

Nás může ochránit jedině Smlouva o přátelství a pomoci s Ruskem!

altmanova ( 30. listopadu 2015 18:24 )

Turci byli a jsou proradný národ, který pošle novináře na doživotí za velezradu, protože upozornili na to, že džihádistům vozí zbraně a pak vydělávají na blbé EU. V tomto momentě je vítězem Putin! A uvidíme jak dopadne referendum v Dánsku za 3 dny..............

altmanova ( 30. listopadu 2015 18:14 )

to ses asi posral, ne!

tymitaky ( 30. listopadu 2015 17:44 )

Proč se omlouvat, Putin se také neomluvil, že jim kazí kšefty bombardováním výroby a distribuce ropy a ještě k tomu jim zničil humanitární konvoj převážející zbraně a munici k ISIS.

balika ( 30. listopadu 2015 17:29 )

Co tu zase Pleskouni heftujete? Putin žádnouu omluvu nečeká a s tur.prezidentem se v Paříži vůbec nebavil. Až začne mrznout, tak mu doporučuji turkům trochu přiškrtí plyn.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud