Pondělí 4. března 2024
Svátek slaví Stela, zítra Kazimír
Oblačno 11°C

Ztracená generace dětí zná jen válku. Od vzdělání je odřízlo bombardování

Autor: sou - 
13. března 2016
05:30

V Sýrii nyní vyrůstá celá generace dětí, které nepoznaly nic než válku. Většina z nich je navíc odříznuta od vzdělávání. Od začátku válečného konfliktu v Sýrii muselo být kvůli násilí zavřeno přes 4000 škol, což je každá čtvrtá škola v zemi. Podle odhadů OSN je nyní bez školní docházky polovina syrských dětí a začíná se mluvit o takzvané ztracené generaci. Váleční konflikt v zemi načne v polovině března už šestý rok.

„Vzdělání našich dětí je důležité nejen pro ně samotné, aby si mohly najít práci, ale také proto, že jsou budoucností Sýrie,“ popisuje situaci učitel Wesam Ahmed Aroab z města Atarib. Šestileté syrské děti ještě neměly možnost zažít dětství beze strachu. Děti, které nemohou chodit do školy, se navíc mnohem hůře vyrovnávají s traumatickými zážitky. Často se nechají najímat na práci a jsou mnohem více ohroženy verbováním radikálních ozbrojených skupin.

Kvůli bombardování ale do ní nemohou chodit pravidelně. Podle údajů organizace Save the Children (Zachraňte děti, pozn. red.) se polovina škol na světě, které se za poslední čtyři roky staly terčem útoků, nacházely právě v Sýrii.

Podle organizace Člověk v tísni došlo v první polovině února v oblastech v blízkosti frontové linie k 17 útokům právě na školní budovy. A dalších devět se nepodařilo oficiálně potvrdit.

Školy musí mít únikové plány pro případ útoku

Pro pracovníky Člověka v tísni je důležitá především bezpečnost školáků a učitelů. Ve všech školách byl proto vytvořen únikový plán pro případ útoku a pravidelně tam probíhají nácviky případných nouzových situací.

„Díky důkladnému plánování a těsné spolupráci s místními autoritami, věříme, že naše vzdělávací programy budou pokračovat i za zhoršených podmínek. Našim cílem je i nadále poskytovat kvalitní vzdělání stávajícím studentům i dětem nově příchozích vnitřních uprchlíků,“ uvedla koordinátorka pomoci Člověka v tísni v Sýrii Naďa Aliová. 

Organizace distribuuje mezi děti školní pomůcky, vyplácí mzdy učitelům, zajišťuje nutné opravy a elektřinu ve školách a v zimě pomáhá s vytápěním. Důležitá jsou ale také odborná školení pro učitele, díky kterým by měli umět nejen přistupovat k traumatizovaným dětem, ale i jim poskytnout psychosociální pomoc. Cílem je poskytnout těmto dětem zázemí, vědomosti a šanci na budoucnost.

Učebny čekal přesun i do podzemí

Celkem 18 škol, které se nacházejí v menších obcích, provozuje organizace v původních školních budovách. Další dvě školy přímo ve městě Aleppo musely být kvůli stupňujícím se útokům na čas zavřeny a pak přesunuty do podzemí.

„Naše dcera chodí do školy třikrát týdně. Učí se angličtinu, arabštinu a matematiku. Chci, aby se učila dobře, třeba jednou bude sama učitelkou,“ říká otec osmileté školačky Wesam Hammada. „Do školy je to od nás zhruba 700 metrů. Posílat tam dceru není v současné době úplně bezpečné, ale já věřím, že své vzdělání v budoucnu využije,“ vysvětluje. 

Strach z útoků, destrukce školních budov a nucené přesídlování, to jsou jen tři z hlavních překážek, které stojí syrským dětem v cestě ke vzdělání. „Můj syn teď do školy nechodí, bojíme se bombardování. Dříve, když to nebylo tak nebezpečné, tak do školy chodil. V budoucnu se to snad opět zlepší, zatím se učí doma s matkou a sestrou,“ myslí si otec devítiletého chlapce Mohammed Aroub. 

Ve školním roce 2015–16 podporuje Člověk v tísni 8150 dětí, 4141 chlapců a 4009 dívek ve věku od 5 do 17 let.

 

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

dzambulka007 ( 16. března 2016 22:43 )

Já ti nevím, ale ty bys vzala malé děti bez záchranných vest do přeplněného gumáku na moře? Vždyt' ti lidé byli v Turecku, rodiče si je utopili.

joudajoudovy ( 13. března 2016 09:30 )

https://www.youtube.com/watch?v=qHSXn5SRpXE ----------------------------------------------------- ----------------------------- https://www.youtube.com/watch?v=hox0ouKcMDg&ebc=ANyPxKr-GpLFcs- ZSUfYdk6SipUTre0hHeeZ1LinW-sEEdblBlCt_Y3rLkOtXnfAhMLmfyqJBBUrQjTySm4EfXQKKDDpK89dyA

tgbg ( 13. března 2016 08:48 )

A za to může RUSSKO, zejména pak agrese a bezohledné bombardování civilistů RUSSKEM. Kromě toho, je to budoucnost, kterou RUSÁCI, díky migrantům a jejich počtu připravují i pro naše děti a vnoučata.

dumik ( 13. března 2016 07:49 )

 a za to mlže Západ, zejména pak USA a jeho agrese. Kromě toho, je to budoucnost, kterou, díky migrantům a jejich počtu připravují i pro naše děti a vnoučata

Zobrazit celou diskusi