Lavina pohřbila 7 Čechů, ostatní se je vydali zachránit, říká inspektor rakouské tragédie

Autor: ČTK, shp - 
7. 2. 2016
21:05

Lavina, pod níž našlo smrt pět Čechů, smetla v rakouském Tyrolsku celkem třináct lidí. Sedm z nich pohřbila úplně. Druhá skupina, která čítala sedm lidí, se od nich odpojila a byla sněžné smršti ušetřena. Ihned po tragédii se je ale vydala hledat. Ne všechny se však podařilo zachránit. O neštěstí promluvil pro server Lidovky.cz rakouský inspektor Manuel Reindl, který se případem zabývá.

Skupiny se podle něj bavily, zda půjdou zpátky dolů. „První skupina ale řekla, že ne, že chce jít nahoru. Druhá skupina proto řekla, že si udělá pauzu, něco sní a vypije,“ řekl inspektor.

Když šla první skupina nahoru, ocitla se v místě, kde je lavina již nezasáhla. Lavina zasáhla druhou skupinu. Sedmičlenný tým si vzal lyže a vydal se dolů hledat ty, kteří byli lavinou zasaženi,“ upřesnil Reindl.

Lavina, po které následovaly ještě dvě další, smetla 13 lyžařů, kteří na vrchol stále stoupali. Sedm z nich, kteří se nacházeli ve volném prostoru, byli zcela zasypáni. Z této skupiny je všech pět obětí. Další část výpravy se nacházela u skály, čímž jim podle policisty výrazně vzrostly šance na přežití.

Lyžaře pohřbila třímetrová vrstva sněhu. Podle Reindla byli Češi dobře vybaveni „Všichni měli patřičné vybavení, lopatu, sondu, lavinové vyhledávače. Jen někteří z nich neměli batohy s airbagem,“ dodal Reindl. Nikdo z výpravy podle něj nenese vinu.

Inspektor rovněž upřesnil počet Čechů, kteří se výpravy účastnili. Celkem jich bylo dvacet ve věku 30 až 59 let, pod lavinou se zcela či částečně ocitlo třináct z nich, uvedla APA. Horský policista také hovořil o dvou zraněných, 36leté ženě a 30letém muži. Oba prý utrpěli lehká zranění kolene. České ministerstvo zahraničí nicméně eviduje tři zraněné, všichni již nemocnici opustili.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

zkratik ( 7. února 2016 21:47 )

...Všichni měli patřičné vybavení, lopatu...... tak hlavně lopata jim dost pomohla

Zobrazit celou diskusi
Další videa