Byla to moje výprava. Je mi to líto, smutní lyžař Kaleta po smrti Čechů v Rakousku

Autor: ČTK, ula - 
7. února 2016
10:55

Český freerider Robin Kaleta potvrdil v rozhovoru pro iDNES.cz, že lavina skutečně smetla výpravu, kterou organizoval. Odmítl, že by se skupina chovala nezodpovědně, podle něj šlo o velmi nešťastnou náhodu. Zároveň vyjádřil hlubokou lítost.

Rozsáhlá lavina v tyrolském Wattenbergu v Rakousku východně od Innsbrucku zasypala celkem 17 lyžařů z České republiky, pět z nich neštěstí nepřežilo. Během soboty ještě nebylo stoprocentně jisté, zda lyžaři jsou Češi, až v neděli ráno to bylo definitivně potvrzeno. Jedná se o největší tragédii českých lyžařů v zahraničí za posledních více než pět let.

Kaleta: „Je mi to líto.“

Výpravu organizoval přední český freerider Robin Kaleta. Ten je momentálně v Česku a řekl, že přesné informace nemá. „Já jsem tam nebyl, bylo tam víc skupin, byl tam i náš kemp, ale bohužel nevím nic přesnějšího,“ řekl Kaleta.

Dále také uvedl, že na chatě Lizumer Hütte má nyní svého známého, který se v neděli vydá do oblasti pádu laviny, aby zde provedl lavinové rozbory a vše zdokumentoval. Získané údaje pak poslouží k objasnění tragédie.

V rozhovoru pro iDNES.cz dále vyjádřil hlubokou lítost a dodal, že s výpravou byli dva zkušení průvodci, kteří kontrolovali sněhovou situaci. Podle něj neměli důvod riskovat. Potvrdil také, že všichni ze skupiny měli kompletní výbavu včetně „pípáků“ a také nepovinné batohy s vystřelovacími airbagy. Někteří z nich je údajně použili.

Nešťastná náhoda

Kaleta řekl, že jeho skupina se pohybovala na svahu o sklonu do 30 stupňů a během výstupu prováděla lavinové testy, které na nebezpečí neukazovaly. „Vypadá to na velmi nešťastnou náhodu,“ řekl. Dodal, že zhruba do výšky 2300 metrů nad mořem platil druhý z pěti stupňů lavinového nebezpečí, což značí mírné nebezpečí. Ve vyšších oblastech či na prudkých svazích je vyhlášen třetí stupeň, tedy velké riziko.

Rakouská média: Češi byli varováni

Podle rakouských médií byli Češi před hrozbou lavin osobně varováni.

Tamní terén je prý náchylný k lavinám, neboť svahy mají sklon kolem 30 stupňů. O lavinovém nebezpečí byli Češi podle místního hoteliéra osobně informováni, informace byla vyvěšena i na chatové nástěnce. „Celkově byla situace naprosto nebezpečná, ale Češi ji bohužel ignorovali,“ uvedl reportér rakouské stanice ORF.

„Chatařovu informaci (o nebezpečí lavin) nepovažujeme za objektivní, objektivní je lavinová předpověď v dané oblasti,“ reagoval český freerider na zprávy v médiích. „Lavinová předpověď nepředpokládala samovolné uvolnění laviny,“ k němuž podle Kalety došlo výše na hřebenu horského masivu. „To je něco, co lidé nemohli na základě lavinové předpovědi předpokládat. Byli v nesprávný čas na nesprávném místě,“ řekl.

Pohybovali se v zóně lavinového nebezpečí?

Na místo neštěstí vyrazil z Vídně český konzul, který bude situaci řešit společně s českým honorárním konzulátem v tyrolském městě Wattens. Českým lyžařům, případně jejich příbuzným nebo pozůstalým, bude pomáhat v komunikaci s úřady, tlumočením a dalšími záležitostmi.

Konzul Daniel Žára před odjezdem do Wattensu řekl, že rakouská strana zatím oběti neštěstí neidentifikovala, tyto údaje budou k dispozici během dnešního dne. Zranění, kteří byli ambulantně ošetřeni, zamíří domů, případně se o ně postarají jejich rodiny.

Žára nemá informace, zda se skupina českých lyžařů v kritické době pohybovala v zóně vysokého lavinového nebezpečí. „To je věcí policie, vše je ve stádiu vyšetřování, bližší informace nám zatím neposkytli,“ uvedl český konzul.
 

plebejec ( 7. února 2016 21:27 )

"freerider"...aha,..kovbojové sněhu,...na předpisy, nařízení, varování, doporučení ser.m. Něco, jako piráti silnic!

plebejec ( 7. února 2016 21:24 )

Zahynuvším ale RIP !

plebejec ( 7. února 2016 21:22 )

Krátce a jasně,...tam , kde se objeví čeští dobrodruzi, tam to zavání pruserem, smrtí. V Tatrách, Chorvatsku, Španělsku..."Sebevědomí frajeři jdou ukázat přírodě, že jsou "Někdo". Pak je loví z roklin, lavin, lagun a na nýáklady státu se "vrací" zpátky. A přeživší,..samozřejme vždy tvrdí,..."nikdo nic nepodcenil a nikdo za nic nemůže". Proč litovat dobrodruhy, kteří nerespektují varování počasí, horské služby? Dobře věděli, do čeho jdou. a pokuď ne, neměli tam co dělat! A dnes každý blbeček muže dělat instruktora, hlavně mít značkovou výstroj. Když se dívám na fotku toho frajírka, tak z nej číší přehnané seběvědomí. Typický machr. Kdyby bylo míň podobných frajírku, tek máme i míň černé kroniky. A vubec, co je z píč...inu ten "free.."???. Že dělám co chci? Jsem free?

kukuku ( 7. února 2016 14:03 )

A zrovna upřímnou soustrast budoucím mrtvým z "JEHO" dalších úspěšně uspořádaných výprav.

leennaa ( 7. února 2016 13:38 )

Upřímnou soustrast a hodně sil rodinám,kamarádům. Přesně po 5 letech kdy v jeho výpravě "zůstal" i náš kamarád...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud