Přežila jsem díky kámošům, záchranáři tahali jen mrtvá těla, řekla Češka. V Rakousku ji smetly 2 laviny
Lavina ji smetla hned dvakrát, ale přežila! Pět jejích kamarádů a známých takové štěstí v tyrolském Wattenbergu v Rakousku nemělo. Z laviny se je nepodařilo dostat živé. Dívka, která se tragické výpravy zúčastnila, promluvila pro Český rozhlas – Radiožurnál o hrůzách, které v Alpách zažila. Z jejího svědectví běhá mráz po zádech.
Do Tyrolska vyrazily dvě české skupiny. V první bylo 12 freeriderů, čtyři z nich nepřežili. Ve druhé skupině bylo 8 skialpinistů. Zemřel jeden z nich. Češka, která lavinu přežila, roztřeseným hlasem popsala, co se vlastně v Alpách stalo.
České ministerstvo zahraničí na základě identifikace odpoledne upřesnilo, že oběti jsou muži ve věku od 34 do 38 let. "Státní zástupce uvolnil všech pět těl k převozu do České republiky," dodala Valentová. Úřady už kvůli repatriaci těl vyrozuměly rodinné příslušníky v Česku. S administrativními záležitostmi pomohou pozůstalým i pracovníci českých zastupitelských úřadů v Rakousku.
Přímo na místě řeší situaci Čechů konzul Daniel Žára, v tyrolském městě Wattens má Praha také honorární konzulát. Diplomaté v této chvíli pomáhají hlavně v komunikaci s úřady, tlumočením a dalšími záležitostmi. Okolnosti neštěstí podle Valentová řeší rakouská policie.
„Byla tam parta 10 lidí a dvou horských průvodců, kteří byli od začátku velmi profesionální. Veškerá rizika jsme procházeli, mluvili jsme o nich, nacvičovali, zkoušeli. Od samého začátku k tomu přistupovali velmi zodpovědně. Takže jsme cítili, že jsme v rukou dvou velmi zkušených kluků, kteří vědí, co dělají. A rozhodně to nebyli žádní hazardéři,“ řekla.
Jestli však byli dostatečně varováni před lavinou, nedokáže jako laik posoudit. „Rozhodně tam nebylo varování typu: nechoďte tam, je to nebezpečné. Hory jsou vždycky nebezpečné. Nejsem opravdu odborník, ale myslím, že jestliže tam byl nějaký problém, tak to bylo sluníčko, které se začalo opírat do skály. A to to celé spustilo,“ dodala Češka.
Hrůzy, které zažila, si jen tak někdo představit nedokáže. „Byla jsem pod sněhem. Mě ta lavina chytla dokonce dvakrát. Když jsem poprvé to přežila, koukala mi hlava, protože airbagy výborně fungovaly. Ta masa je tak strašně silná, že kdo to neprožil, nepochopí,“ pokračovala dívka.
Češku smetly laviny hned dvě. „Pak přišla druhá. Přesto jsem to nějak zvládla, pořád jsem měla hlavu nad povrchem. Takže rukou, kterou jsem si kryla hlavu, jsem si trošku odhrabala obličej, přes hruď, abych mohla dýchat,“ zavzpomínala na chvíle hrůzy.
„A pak už jsem jen čekala, kdo pro mě přijde. A jak nám horští průvodci od samého začátku říkali, že když se něco takového stane, tak jediný, kdo vás může zachránit, jsou kámoši, se kterými tam jste – tak to byla pravda. Protože záchranáři, ti už tahali jen ta mrtvá těla,“ dodala opět roztřeseným hlasem.
Výprava byla organizovaná českým freeriderem Robinem Kaletou, který se jí však neúčastnil. Podle něj však nemohla pro svou bezpečnost udělat více a byla správně vybavena. „Na pětistupňové škále lavinového nebezpečí je trojka to pravděpodobně nejčastěji vyhlašované lavinové nebezpečí v Alpách,“ řekl Kaleta.
„V trojce běžně chodí skialpinisté a jezdí freerideři. Je to takový stupeň lavinového nebezpečí, kdy jen trochu zkušená skupina je schopna se relativně bezpečně v takovém terénu pohybovat,“ řekl ČTK.
„Lidé z naší skupiny měli všichni lavinové vybavení, což je sonda, lopatka a pípák (lavinový vyhledávač), měli lavinové batohy. Z hlediska prevence nemohli nic víc dělat,“ konstatoval Kaleta. „Při cestě vzhůru provedli tři kompresní testy, aby zjistili aktuální stabilitu v daném místě,“ uzavřel.
2 dingous: každý, kdo leze do takových podmínek, musí mít pojištění pro tyto terény. V požadavcích campu bylo pojištění Alpenverein - tak nevím, proč se řeší finance, protože pokud člověk není pojištěný, platí to z VLASTNÍ kapsy. Kdo nebyl v horách, tak stupeň 3 znamená tak 50% dnů v Alpách, ale je to globální stupeň v oblasti, protože na některých svazích to znamená téměř jistou lavinu, na jiných naprostou pohodu. Záleží i na dalších podmínkách kromě sněžení - směru svahu, směru větru, slunci, teplotě.... když se vyhlásí lavinové nebezpečí, tak to se vyhlašuje vlastně i stupněm 1, což je nízké nebezpečí, ale lavinu nevylučuje....minimální lavina byla na svahu s 12% sklonem, to by pak nemohl nikdo nikam. A stupeň není zákaz, ale informace. Nechápu tu lidi, co jim to přejí - byli to účastníci campu, kteří měli být vedeni instruktory - to jako když někdo zemře v autobusu při nehodě, tak mu to taky budete přát, i když to může (ale nemusí) být vina řidiče? Hory jsou zrádné a počítá s tím každý, kdo tam jde. Lavina neví, že je člověk odborník... Tady nejsou doposud jasné všechny informace, takže nemá moc smysl dělat závěry.... to až po ukončení vyšetřování a po rozboru, co se stalo...