Zvolal Alláha a zaútočil na francouzské vojáky! Terorista to ale nebyl, tvrdí vyšetřovatelé

Řidič najíždějící na vojáky ve Francii volal: „Alláh je velký“!  (Autor: EPA)
Autor: ČTK - 
2. ledna 2016
20:25

Muž, který v pátek najel úmyslně autem na vojenskou hlídku u mešity ve francouzském městě Valence, dal při útoku výkřikem „Alláh je velký“ najevo svou náklonnost k islámu, ale nebyl napojen na žádnou islamistickou či teroristickou organizaci. Řekl, že chtěl zabít vojáky a být přitom sám zabit, aby se prý stal mučedníkem. Uvedl to dnes prokurátor tohoto města na jihovýchodě Francie.

„Teroristická stopa je nyní ponechána stranou. Jde o čin jednotlivce,“ uvedl podle agentury AFP na tiskové konferenci prokurátor Alex Perrin. Zatčený devětadvacetiletý muž je muslim, je nezaměstnaný a žije na předměstí Lyonu. Dosud nebyl v hledáčku policie, justice či tajných služeb. Neléčil se na psychiatrii, ovšem o jeho duševním zdraví jsou nyní pochyby, dodal prokurátor.

Řidič přijel před několik dny do Valence za příbuznými. V pátek brzy odpoledne náhle dvakrát najel svým osobním autem na čtyři vojáky, kteří hlídkovali před mešitou ve Valence. Vojáci útočníka postřelili na ruce a noze. Muž nyní leží v nemocnici a vyslýchá ho tam policie. Při incidentu byl zraněn také jeden voják, kterého auto zasáhlo do nohy. Lehce zraněn byl rovněž jeden starší muslim, kterého zasáhla do nohy odražená kulka.

Ve Francii po teroristických útocích z loňského listopadu platí výjimečný stav. Ten mimo jiné posílil pravomoci armády a policie; bezpečnostní složky střeží exponovaná místa včetně některých náboženských budov. Úřady omezily novoroční oslavy, například v Paříži nebyl ani tradiční velký ohňostroj.

gabreta ( 3. ledna 2016 01:47 )

Nejspíš dostane nějakou pokutu za lehkou nehodu, aby Frantíci neuráželi Alláha!!

jiri.k ( 2. ledna 2016 21:01 )

Božínku, jak by to mohl být terorista? Nebuďte xenofobové a když zaútočí muslim na náhodně vybrané větší množství lidí? Co kdybysme tomu začli říkat třeba kulturní a náboženské obohacení.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud