Kam na dovolenou? Terorismus zúžil Čechům výběr na hrst evergreenů

30. 12. 2015
05:01

Francie, Tunisko, Belgie, Egypt. Tyto a další země mizí z hledáčku zájemců o dovolenou v příštím roce. Na vině je strach z terorismu a násilí, kvůli kterému lidé raději zvolí odpočinek v „klidnějších“ destinacích. Čechům pravděpodobně nezbude než sáhnout po evergreenech: Chorvatsku a Řecku. Nová vlna zájmu se zřejmě obrátí na Španělsko a Itálii.

Lidé se začínají po vánočních svátcích poohlížet po prvních nabídkách dovolených v novém roce. Na rozdíl od toho stávajícího si ale odjezd do některých zemí daleko více rozmýšlejí. Kvůli teroristickým útokům zmizely z mapy ideálních destinací pro dovolenou třeba Paříž, Egypt nebo Tunisko. Výběr se zúžil na osvědčené evropské destinace.

Ve Francii, Belgii, Tunisku, Egyptě a Turecku nabádají české úřady k obezřetnosti, Češi ale zřejmě na dovolenou zamíří opět do Chorvatska, Řecka, Španělska nebo Itálie.Ve Francii, Belgii, Tunisku, Egyptě a Turecku nabádají české úřady k obezřetnosti, Češi ale zřejmě na dovolenou zamíří opět do Chorvatska, Řecka, Španělska nebo Itálie. | 

„Teroristické hrozby stoprocentně poznamenaly výběr destinací. Lidé budou v každém případě víc uvažovat, kam na dovolenou pojedou a za jakých podmínek,“ uvedl pro Blesk.cz místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež.

„ S největší pravděpodobností bude pokračovat odliv z Tuniska, uvidíme, jaká bude reakce na Turecko,“ nastínil odborník. Přímo na pláži v tuniském letovisku Sousse zaútočil v červnu terorista, který postřílel na 40 lidí, v Turecku zase v současné době přiostřují boje s tamními Kurdy.

Češi vyjedou do Chorvatska, Řecka, Itálie a Španělska

Velmi opatrní začali být lidé také vůči Francii, která dosud platila za osvědčenou a bezproblémovou lokalitu. Jenže v souvislosti s lednovými a listopadovými teroristickými útoky se situace změnila.

„Ve Francii očekáváme přinejmenším to, že lidé budou trochu zdrženliví. Otázka je, jak se bude situace vyvíjet v prvních dvou třech měsících nového roku, jestli se něco nezopakuje,“ prohlásil Papež s tím, že pokud by došlo k dalšímu konfliktu, na turistiku v zemi galského kohouta by to mělo velký dopad.

Ve Francii stále platí stav nouze, který potrvá do konce února. V zemi byla výrazně posílena bezpečnostní opatření a zpřísněny kontroly na hranicích.

 

Jedničkou na českém trhu tak podle Papeže nadále zůstane Chorvatsko s Řeckem na druhém místě. Poroste prý také zájem o Spojené arabské emiráty. „S větší renesancí se dá počítat u Španělska a Itálie,“ předpověděl a dodal: „Jak do Itálie, tak do Španělska ubylo ruských klientů, a tím pádem obě země hledají náhradu a je možné, že nabídnou lepší podmínky do Česka.“

Ruští turisté mají kvůli konfliktům zapovězené také Turecko a Egypt. I tam by prázdné místo mohli Češi zaplnit, třebaže ministerstvo zahraničí varuje před návštěvou některých lokalit v těchto zemích. 

Nemohou zájem Čechů odradit tisíce uprchlíků, kteří stabilně přijíždějí právě k břehům oblíbených středomořských států? Podle Papeže nikoliv. „Lidé jsou k tomu velmi střízliví a nenechají se odradit od dovolených v destinacích, kde to mají rádi,“ míní.

Ministerské varování

Před cestami do některých zemí varují i české úřady. Ministerstvo zahraničí doporučuje českým občanům zvýšenou obezřetnost například v Belgii, a to zejména ve veřejné dopravě a místech s vysokou koncentrací lidí. Na pozoru by se měli mít také cestující do Maďarska, kde se kvůli přívalu uprchlíků může neustále měnit dopravní situace a situace na hraničních přechodech.

Ve zmíněném Tunisku byl nedávno prodloužen výjimečný stav až do konce února. Ministerstvo zahraničí vyzývá české občany v této zemi k maximální obezřetnosti a žádá je, aby se před cestou zaregistrovali v dobrovolné databázi cestovatelů. Zároveň by se měli vyhnout individuálnímu cestování po Tunisku. Do některých oblastí důrazně nedoporučují cestovat s ohledem na možné útoky nebo únosy západních turistů.

Buďte na pozoru v Egyptě i Turecku

Opatrní by měli být lidé také při cestě do Egypta. „V některých oblastech, včetně Káhiry, může docházet k teroristickým útokům, zaměřeným převážně proti egyptským bezpečnostním složkám a jejich infrastruktuře. Ministerstvo zahraničí doporučuje cestovat do Egypta, s výjimkou rudomořských letovisek a významných staroegyptských památek, pouze v odůvodněných případech,“ uvádí Černínský palác.

Zároveň ale dodává, že bezpečnostní situace v turistických letoviscích na kontinentálním pobřeží Rudého moře a na jižní Sinaji (Hurghada, Marsa Alam, Šarm aš-Šajch) je v současné době klidná. 

Důrazné varování platí také při cestách do Turecka. „Vzhledem ke stávající bezpečnostní situaci ministerstvo zahraničních věcí důrazně nedoporučuje cestovat do oblasti jihovýchodního Turecka,“ uvádí rezort s tím, že do míst v blízkosti syrských a iráckých hranic by se mělo cestovat jen v nejnutnějších případech.

Přehled všech aktuálních doporučení ministerstva zahraničí najdete zde

balika ( 30. prosince 2015 15:27 )

Na světě je mnoho krásných pláží Karibik, Bali, Hawai, ale na to Češi nemají peníze. Je třeba si přiznat, že slibovaný "Západ" se po revoluci nekonal, od r. 2008 se naopak tomu západu vzdalujeme, naši důchodci patří mezi největší chudáky v Evropě.

tgbg ( 30. prosince 2015 13:01 )

K článku o Ukrajině samozřejmě není povolena diskuse. Moc těm statečným Ukrajincům fandíme. Přitom fašistické příznaky jsou v Rusku evidentní a stále sílí.

tgbg ( 30. prosince 2015 12:47 )

Rusko se velmi fašizuje. Izraelci odvážejí ruské Židy letadly do Izraele, v Česku je již více jak 200 000 Ukrajinců, spousta Ukrajinců si vyřizuje vystěhování do Maďarska. Ukrajinci totiž utíkají před ruským fašizmem. O tom ruská média nemluví a nepíší.

balika ( 30. prosince 2015 12:17 )

Kódl , ty máš syfilis v posledním stádiu, tj. rozklad mozku

balika ( 30. prosince 2015 12:13 )

Kyjev se velmi fašizuje. Izraelci odvážejí ukrajinské Židy letadly do Izraele, v Česku je již více jak 200 000 Ukrajinců, spousta Ukrajinců si vyřizuje vystěhování do Maďarska. O tom česká média nemluví a nepíší.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa