Milujte se a množte se: Na Vánoce lidé počnou nejvíce dětí

Na Vánoce se podle vědců plodí nejvíce dětí. Alespoň ve Velké Británii.
Autor: ČTK, kle - 
25. 12. 2015
12:55

Vánoční svátky a doba mezi Vánoci a Silvestrem je nejplodnějším obdobím roku, kdy je počato vůbec nejvíce dětí. Tedy přinejmenším v Británii, jak vyplývá z demografické statistiky, kterou zveřejnil deník The Daily Telegraph. Podle ní se vůbec nejvíce dětí rodí v druhé polovině září, což odpovídá právě datu početí kolem Vánoc.

Naopak ve dnech vánočního volna přichází na svět nejméně dětí za celý rok, což odborníci přičítají zejména rozhodnutím zdravotníků, kteří například během Vánoc neplánují neakutní císařské řezy.

Britský statistický úřad na základě záznamů o narození za 20 let spočítal, ve kterých obdobích roku se rodí nejvíce dětí. Ze získaných údajů vyplývá, že porodnice mají nejvíce napilno v druhé půli září a počátkem října. Zatímco v celoročním průměru se denně rodí kolem 1800 dětí, na přelomu září a října jsou to asi 2000. Po odečtení délky těhotenství tak odborníkům vyšlo, že za zářijový baby boom mohou miminka počatá o Vánocích.

Kromě uvolněné atmosféry svátků, která prý má na rodinný život blahodárný vliv, odborníci počítají i s vlivem plánování. Někteří rodiče totiž početí plánují tak, aby se dítě narodilo počátkem školního roku. Mají totiž pocit, že jejich potomek pak bude mít ve škole výhodu, když bude v ročníku patřit k nejstarším, a bude podle nich mít i větší šanci získat lepší známky.

„Zatímco vánoční prázdniny jsou velmi oblíbeným obdobím pro početí, rodí se naopak během nich méně dětí,“ uvedli statistici s tím, že šest z deseti dní, kdy se v Británii narodí vůbec nejméně dětí, připadá právě na konec roku.

„Zdá se, že to souvisí právě se dny volna, protože porodníci v té době asistují jen u přirozených porodů a akutních císařských řezů. Vyvolávané porody a neakutní císařské řezy se plánují na jiná data.“

Statistika počtu narozených dětí ukazuje, že obecně se více dětí rodí v teplejších měsících roku. Zatímco od ledna do dubna se v Británii denně rodí v průměru kolem 1600 dětí, v květnu a v červnu tento počet stoupne na 1800 a o prázdninách na 1850.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa