Za smrt Ajlana (†3) 35 let vězení! Turecko bude soudit Syřany za pašování migrantů

10. 12. 2015
21:44

Turecký státní zástupce žádá tresty 35 let vězení pro dva Syřany kvůli smrti tříletého Ajlana Kurdího, jehož tělo vyplavilo moře začátkem září na tureckou pláž a jenž se stal symbolem dětských obětí současné migrační krize. Informovala o tom dnes turecká agentura Anadolu. Datum soudu, který by se měl konat v tureckém městě Bodrum, zatím nebylo stanoveno.

Dva Syřané, jejichž jména nebyla zveřejněna, čelí obvinění z pašování migrantů z Turecka do Řecka a z toho, že způsobili smrt „vědomou nedbalostí“ pěti osobám. Podle přeživších ze člunu, na němž se Aljanova rodina a další lidé plavili na řecký ostrov Kos, bylo plavidlo přetížené a ne všichni dostali záchranné vesty. Policie v případu hledá dalších šest podezřelých, včetně čtyř Turků.

Kromě Aljana se utopil i jeho starší bratr a jeho matka. Rodina se spolu s otcem snažila dostat přes Řecko do Kanady, kde chtěla požádat o azyl. Otec rodiny Abdalláh Kurdí se po tragédii vrátil do rodné Sýrie, kde své blízké pohřbil. Krátce na to se začaly objevovat zprávy, že i on spolupracoval s pašeráky. Podle výpovědí tří Iráčanů, kteří se plavili na osudném člunu s ním, přímo Kurdí člun řídil. Kurdí to popírá.

V Turecku je nyní přes dva miliony Syřanů, kteří prchají ze své vlasti, sužované již skoro pět let občanskou válkou.

Podle úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) letos přes Středozemní moře do Evropy připlulo přes 800.000 migrantů, přes 660.000 z nich mířilo do Řecka. O život přitom přišlo na 3500 běženců, což je více než dvojnásobek obětí z loňska. Podle Dětského fondu OSN (UNICEF) se letos ve Středozemním moři utopilo na 700 dětí prchajících do Evropy.

rokobet ( 10. prosince 2015 22:56 )

rokobet ( 10. prosince 2015 22:53 )

Běžte už do ***e s těma uprchlíkama!!! Nesnažte se nás dojmout!!!!!!!

dzambulka007 ( 10. prosince 2015 22:04 )

Jaké Syřany? Snad fotra, který je tam naložil bez vest včetně manželky neplavkyně. Navíc pašerákem a lodivodem, který je vyklopil byl on sám. Kdyby tu lod' kormidloval někdo jiný, pak nechápu, proč by měl být obviněm v případě, že šlo o nehodu. Snad bezpečnost svých dětí musí hlídat rodiče.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa