Nová data o armádě hrdlořezů ISIS. Čítá kolem 30 tisíc bojovníků

Autor: ČTK, mb - 
8. prosince 2015
12:10

Počet lidí, kteří bojují za takzvaný Islámský stát (IS), se za rok a půl jeho působení v Iráku a Sýrii zdvojnásobil. Podle odhadů má nyní tato teroristická organizace k dispozici 27 až 31 tisíc bojovníků. Nový údaj přinesl newyorský ústav Soufan Group, který poskytuje bezpečnostní informace vládám a nadnárodním organizacím.

„Příliv zahraničních bojovníků do Sýrie a Iráku je celosvětový fenomén,“ uvádí se ve zprávě ústavu. Podle jeho informací bojuje v řadách IS 27 až 31 tisíc lidí z 86 zemí. Loni v červnu toto pracoviště uvádělo, že ISIS má k dispozici 12 tisíc bojovníků. „Navzdory mezinárodnímu úsilí oslabit ISIS a omezit příliv radikálů do Sýrie se počet členů více než zdvojnásobil,“ stojí ve zprávě Soufan Group.

„Tento úspěch ISIS překonává sny jiných teroristických skupin, které už vyšly z módy, například al-Káidy. ISIS získal ke členství desítky tisíc bojovníků a další inspiroval k tomu, aby jej podporovali,“ uvádí se ve zprávě.

Ústav má k dispozici podrobnější údaje, z nichž vyplývá, že zájem o připojení se k ISIS není ve světě rovnoměrný. Velký počet nových lidí připadá na občany západní Evropy. Z tohoto regionu ISIS získal pět tisíc bojovníků a 1700 z nich jsou Francouzi.

Počet Severoameričanů se nezměnil – z tohoto regionu je v ISIS 280 členů. Explozí se dá nazvat příliv bojovníků z Ruska a střední Asie, protože počet lidí z této oblasti vzrostl o 300 procent. V řadách ISIS je 4700 osob z této části světa a 2400 z nich jsou Rusové.

Z Blízkého východu v řadách ISIS bojuje přes 8200 lidí. Vůbec největší skupinu bojovníků ISIS tvoří Tunisané, jichž v Sýrii a Iráku bojuje 6000, přičemž na celou oblast severní Afriky připadá asi 8000 lidí. Dále se k ISIS připojilo na 2500 Saúdských Arabů a 2100 Turků.

Soufan Group svou zprávu založil na údajích poskytnutých vládami, mezinárodními organizacemi a výzkumnými ústavy. Odhaduje, že až 30 procent těchto cizinců se chce vrátit do svých zemí, což se od začátku bojů v Iráku a Sýrii považuje za hlavní výzvu pro místní tajné služby. Je pravděpodobné, že tito navrátilci budou zradikalizovaní muslimové připravení provést útoky podobné atentátům spáchaným nedávno v Paříži nebo v Tunisku.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

renoli ( 8. prosince 2015 20:10 )

30 tisíc bojovníků ... jakýpak bojovníci ?!! Je to hejno zločinců, které je potřeba vymlátit. Včetně těch malých smradů, které jdou v jejich šlépějích. Kdyby je někdo nacpal do plynové komory, sama (a ráda) uhradím fakturu za plyn.

english ( 8. prosince 2015 14:04 )

Přesně tak! K čemu máme armádu my, Slováci, Poláci, Němci a dalších 20 států Evropy?Jenom lenoší v kasárnách a platíme na ně z daní miliardy.

frantaklika ( 8. prosince 2015 13:52 )

30 tis. magorů nedokáže zastavit několik mocností o síle milionů vojáků s nejvyspělejší technologií -to si dělají potom z poplatníků ***?

english ( 8. prosince 2015 13:49 )

Jediní, kdo proti islamistům skutečně bojují, jsou Kurdové. Proč Evropa nevytvoří armádu z řad evropských Romů a nepošle je na frontu? Alespoň budou užiteční a lidé si jich budou vážit.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud