„Vatiskandál“: Kardinálové si měli luxus platit z fondu pro chudé a nemocné

V souvislosti s nejnovějším únikem informací se hovoří už o Vatileaks 2. (ilustrační foto)  (Autor: EPA)
Autor: bru/ČTK - 
4. listopadu 2015
12:29

Vatikán zasáhl nový skandál kolem údajné zpronevěry fondů pro chudé a nemocné. Dopustilo se jí prý několik kardinálů, aby si zajistili luxus ve svém osobním životě. Vyplývá to z uniklých důvěrných interních dokumentů, na které upozorňují dva italští novináři ve svých knihách, které se objeví na pultech knihkupectví ve čtvrtek.

Autoři Gianluigi Nuzzi a Emiliano Fittipaldi ve svých knihách Avarizia (Chamtivost) a Via crucis (Křížová cesta) poukazují na to, jak peníze určené na pomoc potřebným nekončí vždy tam, kde mají. Podle Fittipaldiho zůstalo takto „za nehty“ papežské kurie pro potřeby jejích členů kolem 400 milionů eur.

Konkrétním a asi nejkřiklavějším případem takové korupce může být to, že zatímco papež František se spokojí s 50 metry čtverečními soukromých pokojů, bývalý vatikánský státní sekretář Tarcisio Bertone tráví zbytek života v luxusním apartmánu o 700 metrech čtverečních. Na jeho zvelebení mimo jiné padlo    200 000 eur údajně odčerpaných z nadace katolické nemocnice Bambino Gesu.

Nuzzi zase ve své knize poukazuje na podezřelé „díry“ v rozpočtech vatikánského supermarketu a lékárny, které přišly celkově o milion eur.

Vatileaks 2

V souvislosti s nejnovějším únikem informací se hovoří už o Vatileaks 2 kvůli podobnému případu z roku 2012, v němž byl za únik informací odsouzen komorník tehdejšího papeže Benedikta XVI.

Tentokrát byl obviněn a zatčen vysoce postavený španělský duchovní Lucio Ángel Vallejo Balda a laická členka papežské komise Francesca Chaouquiová. Žena byla propuštěna poté, co slíbila, že bude s vyšetřovateli plně spolupracovat. Úřady prověřují podezření, že se nabourali do počítače generálního auditora Libera Miloneho, který byl papežem jmenován do funkce letos v červnu.

Papež František podle jeho blízkého duchovního Angela Becciuma nese nový skandál těžce, ale je odhodlán pokračovat v reformách církve.

akko ( 4. listopadu 2015 14:56 )

Nejvetsi lzi lidstva je vira...Kdyz si pomyslim,kolik milionu tak "tepla banda" rocne stoji...a Kolik lidi je posloucha...hnus,humus...

ohrazenice ( 4. listopadu 2015 14:25 )

Máte pravdu ale zkuste to hájit před fanatiky. Z čeho mají strach rozumní Evropané kteří nejsou finančně zainteresovaní a bojí se ne lidí ale islámu který potlačuje veškerá lidská práva. Jezdím do Egypta a na hotelu pracují pouze muži ženy mají vstup do prostoru mezinárodního hotelu vstup zakázán. A když tam byli ženy tak Evropanky.

zasepsal ( 4. listopadu 2015 14:21 )

Teď jsem to nahlas dočetl a manželka se rozčílila – „Je to pakáž ! Pakáž jedna nenažraná,černo-prd..nická !!! ( viz. citát klasika Marka Twaina – „Náboženství vzniklo tehdy, když první podvodník potkal prvního hlupáka...“.....a vo-vo tom to je...slušný člověk, který si nanejvýš věří jen na toho svého „Andělíčka-strážníčka“ a nechce se zařadit mezi jakékoliv lháře a vymývače mozků, nemá na naší planetě zrovna bezstarostné a klidné žití..... ).

suveren ( 4. listopadu 2015 14:07 )

Fláterníci,pedofilové a nenažranci.

ohrazenice ( 4. listopadu 2015 13:55 )

Jak by bylo na světě krásně bez náboženství.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud