Rozpad Sovětského svazu byla katastrofa, míní Putin. A bojí se Ukrajiny i USA

25 milionů Rusů se po konci SSSR ocitlo v cizině, kritizuje rozpad svazu prezident Vladimir Putin.
Autor: ČTK, mts - 
22. 10. 2015
20:15

Za katastrofu a tragédii označil ruský prezident Vladimir Putin rozpad Sovětského svazu před téměř čtvrtstoletím. Na konferenci diskusního klubu Valdaj v jihoruském Soči zároveň tvrdě odsoudil USA za „změnu filozofie světové bezpečnosti“. A situace na Ukrajině se podle něj nevyostřila vinou Moskvy.

SSSR se v roce 1991 rozpadl z vnitřních příčin, hlavně kvůli neudržitelnosti politického a hospodářského systému, prohlásil ruský prezident. „Kdo tomu pomohl, je ale jiná otázka,“ upozornil. „Nemyslím, že naši geopolitičtí protivníci stáli stranou,“ konstatoval šéf Kremlu, který v době studené války působil jako rozvědčík v tehdejším komunistickém východním Německu.

Putin prohlásil, že rozpad SSSR byl katastrofou, především humanitární. „V důsledku rozpadu se 25 milionů etnických Rusů ocitlo rázem a bez vlastního přičinění v cizině. Ruský národ se stal nejvíce rozděleným národem na světě, což je nepochybně tragédie. Rozpadl se sociální systém, zhroutila se ekonomika. Byla zastaralá a neefektivní, ale zhroutila se a zavinila zbídačení milionů lidí,“ řekl Putin.

Kremelský vůdce při hodnocení nynější situace obvinil Spojené státy, že svým systémem protiraketové obrany ohrožují ruský jaderný potenciál. „Cožpak nás to neohrožuje? Samozřejmě, že ano! A mění to samu filozofii mezinárodní bezpečnosti,“ konstatoval.

Dalším ohrožením pro Rusko je situace na Ukrajině, která se ale podle Putina nevyostřila vinou Moskvy. Změna vlády na Ukrajině v letech 2004 a 2014 byla podle ruského vůdce protiústavní. „Respektujeme jakoukoli volbu (ukrajinského národa), je to naše bratrská země, nečiním rozdílu mezi Rusy a Ukrajinci. Jsme ale proti takovýmto převratům bez ohledu na to, kde k nim dojde. V postsovětském prostoru je to absolutně nepřijatelné,“ dodal.

Ruské vedení je proti jakýmkoli převratům. „Uspořádáte nám tu další Irák nebo Libyi,“ vzkázal Putin do Washingtonu a postěžoval si, že „oficiální místa USA se nestydí prohlašovat, že investují miliardy dolarů na podporu (ruské) opozice“.

Doporučujeme
bum-bala-bac ( 23. října 2015 13:56 )

To víš, chtějí být západní, tak to okoukali od Amíků. Ti v tom mají stoletou zkušenost a běda jak se postavíš proti režimu /policii/ tak tě odprásknou.

marais ( 23. října 2015 11:18 )

ano, rozpad SSSR byla chyba, protože se miliony Rusů najednou ocitlo mimo svou vlast - v cizině a dnes je tam utiskují! Putin má pravdu!

bum-bala-bum ( 23. října 2015 10:09 )

Putin je jeden z mála politiků, kterým to myslí. Ano, vážím si ho. On moc dobře ví, že podcenit americké Židy nelze. Kéž by bylo více rozumných politiků.

bum-bec-bum ( 23. října 2015 10:06 )

Tak poslouchej - kdo potřebuje dostat přes držku je USA, bohužel nejsou USA řízeny Anglány, ale Židy. Štourají v různých zemích jako ve vosím hnízdě, až se najde pár pitomečků a nakonec se strhne občanská válka. Jugoslavie, Ukrajina, Sýrie, Irán, Panama, Etiopie, Etitrea atd atd. Na místo, aby se války pozastavily, zblnout lidi jako je Angela a tebe, kteří fanaticky věří v záchranu lidstva tím, že otevřou brány Evropy. A tady si mne ruce zas jen USA, oslabí tím Evropu a zajistí její instabilitu. Tím se jim otevírá brána ovládnout celý svět a stát se jediným vládcem a ty budeš jejich otrokem. Rasismus je uměle vyvoláván, největšími rasisty světa byly, jsou a budou USA. TOHLE totiž enmá s rasismem co společného, ale s rozumem, bejku. Angele muselo být něco přislíbeno nebo se nčeho bojí, ale stejně tak jak to vře v Německu, dlouho už se neudrží. A když jsi takovej okřídlenej, tak mazej do táborů a zatímco běženci půjdou na snídani stel postele, drbej hajzlíky,a by se měli líp a nemohli naříkat. Ty umíš jen debilně kydat, ale sám děláš pro ně houno. Tak drž konečně fakane držku, už fakt se.reš.

kolemdokola ( 23. října 2015 06:21 )

Putina si vážím. Podpořme ho v jeho úsilí. Je to tvůrce pozitivní budoucnosti. Nejen rozpad Sovětského Svazu byla řízená tragedie, také Evropa jde dolů díky amíkům.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa