
Západ pracuje na rozpadu Ruska. Chyba, varuje exšéf diplomacie USA Kissinger

Západ pracuje na rozpadu Ruska a Ukrajina nikdy nebude „úplně samostatným státem“ – takové názory vyjádřil Henry Kissinger (92), legenda americké zahraniční politiky a nositel Nobelovy ceny míru, ve svém nedávném rozhovoru pro média.
„Cílem amerických politiků se stal rozpad Ruska, přitom dlouhodobým cílem by měla být jeho integrace,“ oznámil věcně vysloužilý americký diplomat, který v letech 1973–1977 zastával funkci ministra zahraničních věcí USA a v roce 1973 dokonce obdržel Nobelovu cenu míru za úlohu, kterou sehrál při dojednání tzv. Pařížských dohod, které ukončily válku ve Vietnamu. Rozhovor poskytl pro The National Interest.
Mýtus suverénní Ukrajiny?
Jeho další výrok je neméně kontroverzní a zřejmě nepotěší současnou vládu v Kyjevě. „Vztah mezi Ukrajinou a Ruskem budou Rusové vždy vnímat »specificky«. Nikdy nepůjde o vztah dvou nezávislých zemí, aspoň tedy z ruského pohledu a možná i z ukrajinského,“ domnívá se Kissinger.
Ukrajinská krize
„Je bizarní se domnívat, že Putin utratil 60 miliard eur za olympijské hry v Soči, kde chtěl Rusko prezentovat jako součást západní civilizace, a o týden později pak začal konflikt na Ukrajině. Putin 10 let budoval image Ruska a pak přišel Majdan. Není divu, že to Rusové vnímali jako pokus vytrhnout Ukrajinu z jejich sféry vlivu,“ vysvětluje Kissinger a zároveň jedním dechem dodává: „Neomlouvám Putinova rozhodnutí, jen je uvádím do souvislostí.“
Konspirační teorie
Prohlášení Kissingera o tom, že Západ chystá rozpad Ruska, je doslova dárkem pro zastánce konspiračních teorií, kteří se domnívají, že Západ plánuje rozpad Ruské federace již delší dobu.
Konzervativní směry v ruské společnosti jako „důkaz“ uvádějí knihu polsko-amerického politologa Zbigniewa Brzezinského (87), který ve své knize Velká šachovnice obhajuje rozpad Ruska a zdůrazňuje strategický význam Ukrajiny pro geopolitické zájmy USA.