Dron natočil zkázu po explozi v Číně. Hasiči stále bojují s ohněm

Autor: ČTK, mb - 
14. srpna 2015
11:08

Nejméně 50 lidí zemřelo a 700 bylo zraněno při mohutné explozi, která ve středu otřásla čínským přístavním městem Tchien-ťin. Dron natočil místo výbuchu, kde hasiči stále bojují s ohněm.

Zatímco se odborníci snaží zjistit příčinu tragédie, stovky záchranářů a chemických expertů čínské armády pracují během pátečního dne na místě dvou mohutných výbuchů nebezpečného materiálu.

Zachráněný hasič

V pátek se jim podařilo najít jednoho z hasičů, který byl na místě explozí uvězněn 32 hodin. Mezi oběťmi je 17 hasičů, kteří jako první zasahovali na místě neštěstí. Dalších 18 hasičů se stále pohřešuje.

Hasič, kterého se podařilo záchranářům najít, byl převezen do nemocnice s poraněními obličeje, hrudníku a nohou. Bilance neštěstí patrně zatím není konečná – nejen kvůli neupřesněnému počtu pohřešovaných, ale i proto, že 71 zraněných je ve vážném stavu.

Boj s časem

Záchranáři a hasiči bojují s časem, aby zachránili všechny zraněné a dostali pod kontrolu plameny. Chemici se kromě příčiny exploze snaží zjistit, zda nebylo okolí skladu kontaminováno životu nebezpečnými plyny, které by mohly ohrozit například zasahující hasiče.

Proč?

Společnost vlastnící sklad, kde k explozím došlo, měla v minulosti problémy s porušením bezpečnostních předpisů. Skladiště, které explodovalo, bylo určeno k ukládání nebezpečných a toxických chemikálií.

V době výbuchů v něm podle policie byl převážně dusičnan amonný, dusičnan draselný a karbid vápenatý. Odborníci na bezpečnost chemických látek uvedli, že karbid vápenatý reaguje s vodou a vzniká acetylén (ethyn) – vysoce výbušný plyn.

Tisíce lidí evakuovány

Rozlehlý přístav Tchien-ťin, který je desátý největší na světě, leží asi 150 kilometrů jihovýchodně od metropole Pekingu. Více než 3500 obyvatel okolí bylo evakuováno a strávilo dnešní noc v nouzových obydlích.

Nad místem výbuchu stále stoupají sloupy kouře z ohně hořícího mezi zničenými skladišti a rozdrcenými přepravními kontejnery, tisícovkami spálených automobilů a přístavními budovami, z nichž zbyly jen obvodové zdi.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud