Čech popsal apokalypsu v Číně: Výbuch srovnal oblast se zemí!

Autor: ČTK - 
13. srpna 2015
13:49

Čtyři desítky mrtvých a pět stovek zraněných. To je děsivá bilance masivních výbuchů v čínském přístavu Tchien-ťin. Na místě tragédie jsou i Češi, kteří tu pracují. Naštěstí to zatím nevypadá, že by byli mezi oběťmi ničivé exploze. Co o výbuchu řekl jeden z nich?

Zástupce českého velvyslance v Číně Zbyněk Noha České televizi řekl, že v Tchien-ťinu žije asi 30 Čechů, všichni jsou v pořádku, neutrpěli ani žádné zranění. Ve městě má podle Nohy své hlavní sídlo firma Home Credit. "Od rána je naše velvyslanectví v kontaktu s českými rodinami ... ty stejně jako čínské úřady potvrdily, že mezi oběťmi ani mezi zraněnými nikdo z Čechů není," uvedl v ČT zástupce velvyslance.

Jeden z Čechů, kteří v Tchien-ťinu pracují pro pobočku mezinárodní finanční společnosti, se ozval serveru tn.cz a popsal, jak to na místě tragédie vypadá. "Výbuch srovnal se zemí oblast 1 km od místa exploze. V okruhu dalších 5–6 km mají domy vysypaná okna a zničené zařízení," řekl Jiří. "V rámci firmy máme pár lidí v nemocnici. Češi jsou ale všichni o. k.,"  potvrdil informaci velvyslanectví.

Video Čína výbuch natočeno mobilem - Daniela Pilařová

Dva mohutné výbuchy nebezpečného materiálu si vyžádaly nejméně 44 mrtvých. K incidentu došlo ve středu večer místního času. Mezi mrtvými je i 12 hasičů z více než tisícovky těch, kteří byli nasazeni do boje proti požáru. Na místě nyní operuje armáda, která je vybavená lépe než běžní hasiči.

Byla to apokalypsa!

Bylo to jako konec světa, říkají obyvatelé čínského přístavního města Tchien-ťin. Zkázu ve svém městě průběžně líčí na internetovém mikroblogovém fóru Weibo a dalších sociálních sítích. Jejich příběhy zaznamenal zpravodajský server BBC News.

Obyvatelé Tchien-ťinu, kteří žijí v blízkosti místa exploze, jako první na internet umístili videonahrávky neštěstí. Na jedné z nich je vidět obří ohnivá koule stoupající vysoko nad mrakodrapy, odkud z ní na město pršely svítící trosky.

Mnozí na internet napsali, že to bylo jako apokalypsa. "Slyšel jsem tři výbuchy, bylo to jako konec světa," napsal jeden z uživatelů. A studentka z Tchien-ťinu dodala: "Měla jsem pocit, že je zemětřesení."

Obyvatelé města v šoku vybíhali na ulice, a mnozí se pak na internetu dělili o fotografie lidí ochromeně bloumajících pod zamlženým nebem nasvíceným explozemi.

Tlaková vlna výbuchů se přehnala okolím, roztřásla budovy a rozbíjela skleněná okna. Jeden z obyvatel města uvedl, že výbuch vyrazil všechny dveře v několika domech a způsobil výpadek proudu. "Všichni jsme stáli venku a poslouchali, jak na zem padá tříštící se sklo," dodal.

Video Výbuch v Číně no comment - Reuters, Daniela Pilařová

Lidé darují krev a nabízí ubytování

Neštěstí mezi místními obyvateli vyvolalo vlnu solidarity. Na internetu se začala objevovat nejen čísla na záchranáře či místní úřady pro ty, kdo potřebují pomoc, ale i nabídky ubytování pro ty, kdo se nemohou vrátit domů.

Muž, který uvedl jen rodové jméno Li, nabídl útočiště pro obyvatele, kteří se ocitli bez domova – a na internet připojil svou adresu a telefonní číslo. "Máme tu velké parkoviště, je tu voda, klimatizace, i prostor, kde si mohou odpočinout děti," dodal.

Od dnešního rána si uživatelé internetu vyměňují informace o uzavřených silnicích v Tchien-ťinu a jeho okolí. Na nových fotografiích je vidět hustý, černý kouř stoupající z místa explozí. "Doufejme, že už brzy všichni uniknou z tohoto stínu," komentoval jednu z nich uživatel s přezdívkou Tianjin Clock Forgets Time.

A na internet začaly proudit také projevy soucitu z celé Číny. "Hrozně mě bolí srdce! Modlím se za Tchien-ťin a Tchang-ku!" napsal jeden z uživatelů. Tchang-ku je oblast Tchien-ťinu, kde se neštěstí odehrálo.

"Děkujeme, hasiči!!! Doufám, že do nemocnic zamíří dost lidí, aby darovali krev. Nezapomínejte si brát obličejové masky, pokud v Tchien-ťinu vycházíte z domu. Drž se, Tchien-ťine!" napsal další.

honza1956 ( 13. srpna 2015 18:19 )

Jestli po tomhle budou "pouze" desítky mrtvých - hodně pochybuji. Ale čínští soudruzi asi pravdu nepřiznají.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud