Zakázaná láska: Židovka se v Osvětimi zamilovala do nacistického vojáka

Autor: rc - 
12. srpna 2015
22:55

Zuřící druhá světová válka. Krutá Osvětim a láska mezi Židovkou a árijcem. Nic tak nemožného se nemohlo stát, a přesto se to stalo. Helena Citronova se v roce 1942 zamilovala do nacistického vojáka Franze Wunsche, se kterým spala jen proto, aby přežila. Později se do něj zamilovala.

Kate Breslin ve své knize Taková byla doba píše o milostném vztahu mezi árijcem a Židovkou. Román vyvolal vlnu nevole, jelikož hlavními hrdiny jsou vězeňkyně a voják v koncentračním táboru v Osvětimi. I když kniha popisuje fiktivní postavy, tento milostný příběh se opravdu stal.

Když se Hitler v roce 1933 dostal k moci, vydal zákony, které zakazovaly milostné vztahy mezi židovskou a árijskou rasou. Jenže tyto vztahy i přesto vznikaly.

Breslin popisuje vztah odehrávající se v krutých podmínkách tábora v Osvětimi.  V době, kdy by lidé udělali cokoliv, aby zůstali naživu. Slovenka Helena Citronova patřila k nim. Aby zachránila život sobě a své rodině, spala s nacistickým vojákem. Jenže později se do něho zamilovala.

Helena se s Franzem Wunschem potkala v roce 1942 v obřím skladu, kterému se říkalo Kanada. Franz měl tehdy narozeniny a mladá Židovka byla požádána, aby mu na nich zazpívala. To byl první okamžik, kdy se setkali.

„Kdyby nebylo toho osudového okamžiku, kdy ji požádali, aby zazpívala na jeho narozeninách, nepřežila by. Byla odsouzena k smrti,“ řekl k šokujícímu příběhu PBS network, americký program, který příběh zfilmoval.

Franz se do Heleny okamžitě zamiloval. Po narozeninovém večeru ji vyhledal a daroval sušenky se vzkazem – lásko, zamiloval jsem se do tebe.

„Myslela jsem si, že bych radši zemřela, než abych se zapletla s tím mužem. Dlouhou dobu jsem k němu chovala nenávist. Nemohla jsem se na něj ani podívat,“ vypráví Helena PBS.

Mladá Židovka dlouhou dobu popírala své city k Franzovi. Spala s ním jen proto, aby přežila. Jenže poté, co nacistický voják zachránil její sestru od plynové komory, se její city změnily.

Sestra Rozinka přijela do koncentračního tábora v Osvětimi a byla odsouzena k okamžité smrti.

„Pověz mi, rychle, jak se jmenuje tvá sestra, než bude pozdě,“ zeptal se Heleny tehdy. „Nedokážeš ji zachránit. Přišla se dvěma malými dětmi,“ odpověděla mu. Wunsch jim rychle běžel na pomoc. Zachránil Heleninu sestru, ale děti zachránit nedokázal. Ostatním vojákům namluvil, že pro něj pracovala v Kanadě.

„Tím, že mou sestru zachránil, udělal něco velkého. Byly chvíle, kdy jsem zapomněla, že jsem Židovka a on ne. A upřímně, nakonec jsem ho milovala,“ řekla Helena, která zemřela v roce 2005, filmaři Laurenci Reesovi.

Helena i její sestra Rozinka přežily Osvětim. Milostný příběh mezi Wunschem a Helenou se dál ale nerozvíjel. Helena však svědčila v jeho prospěch, když byl souzen za válečné zločiny.

„Faktem je, že můj život byl zachráněn, díky němu. Nevybrala jsem si to, jen se to prostě stalo. Byl to vztah, který se může stát jen na takovém místě – na jiné planetě,“ řekla v pořadu „Různé lásky“ v izraelské televizi v roce 2003.

jasamosobne ( 13. srpna 2015 05:02 )

 No co,normalni kurva,takovych dnes je.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud