Pondělí 11. prosince 2023
Svátek slaví Dana, zítra Simona
Oblačno, déšť se sněhem 3°C

Ředitel nadace: Vytvářím nový Schindlerův seznam, v Iráku je to stejné jako na začátku 2. světové války

Autor: sou - 
15. července 2015
05:00

Jeho prarodiče přežili útrapy koncentračního tábora v Osvětimi, i proto se teď rozhodl pomáhat. Hrozí se totiž toho, jak se celá věc podobá začátku druhé světové války. Ředitel Generace 21 Jan Talafant si vzal do hlavy, že pomůže 152 křesťanským uprchlíkům v Iráku, kteří byli pronásledováni kvůli své víře. Muž, který v Iráku symbolizuje naději, odpovídá na otázky Blesk.cz

Jak víte, že lidé na vašem seznamu skutečně říkají pravdu? Jak je vlastně vybíráte?

U lidí, kteří jsou na tom seznamu, je potvrzeno, že ten svůj příběh vypráví celou dobu od svého útěku z domova před bojovníky Islámského státu stejně. Na místě je už někdo zná a vědí, že to jsou opravdu křesťané. Jsou tam tisíce lidí, co by chtěli přijet. V podstatě máme momentálně takový novodobý Schindlerův seznam. Dneska tam žijou, ale za rok nebo za dva nebo třeba za tři měsíce ti lidé prostě zmizí a nebudou už existovat. Je to hodně podobné jako na začátku druhé světové války.

Můj strýc Osvětim nepřežil...

Co vás vlastně vedlo k tomuto kroku?

Prarodiče byli v Osvětimi. Oni přežili, ale jejich syn, tedy můj strýc, ne. Nikdy nezjistili, co se s ním opravdu stalo. Nejspíš skončil v jedné z plynových komor. Občas jsem viděl mojí babičku, jak večer seděla na křesle a jen říkala: „Tomíček, Tomíček. Kde asi je?“ Pro mě to nejsou příběhy odjinud, pro mě je to i historie naší rodiny.

Jak chcete celý přesun 152 lidí uskutečnit?

Momentálně komunikujeme s polskou nadací Fundacja Estera, která přivezla už 1500 křesťanských uprchlíků. Máme od nich kontakt na dopravce, který je schopen zajistit letadlo z Erbíru do Prahy za přijatelnou cenu. Mělo by v klidu naložit 152 lidí plus doprovod, který pro ně poletí. Nebráníme se ani zapojení české vlády nebo armády do tohoto projektu, ale nepožadujeme to. Jsme schopni to zajistit i samotní.

Přemýšleli jste už nad tím, kde by tito uprchlíci byli ubytovaní nebo kdo by jim pomohl se začlenit?

Teď momentálně se to snažíme rozšířit a oslovit křesťanské církve a farnosti napříč celým křesťanským spektrem. V tomhle panuje krásná křesťanská jednota. Tady v tom případě se všichni hlásí, že by pomohli. Lidé v Iráku jsou různého vyznání. Jsou tam protestanti, katolíci, různí pravoslavní. Tito lidé by tak mohli přijít někam, kde si budou blízcí svou vírou s lidmi, co se o ně postarají.

Uprchlíci: muslim vs. křesťan

Je pro křesťany útěk z vlasti nějak obtížnější než pro muslimské uprchlíky?

V některých státech je běžné, že když se tam dostanou křesťanští uprchlíci, tak je dají do jednoho tábora, kde je většina muslimů, a to jejich pronásledování kvůli víře vlastně pokračuje. Zase se dostanou jako poslední na řadu, zase je jim vyhrožováno, takže pro ty křesťany je to opravdu velice komplikované. Náš projekt by tomuto mohl předejít.

Jaký je rozdíl mezi uprchlíky, co jsou například v Itálii a Řecku, a mezi lidmi, které chcete do ČR přivést vy?

Uprchlíci z Řecka a Itálie chtějí hlavně do bohatých států jako jsou Německo, Holandsko, Švédsko. Lidé z našeho seznamu žádají, aby je Česká republika přijala. Počítají s tím, že tady zůstanou. Například i teď v tom Erbílu je muž, který vlastnil stavební firmu a aby si přilepšil, dělá teď posledního dělníka na stavbě a obkládá tam koupelny. Když se dostanou sem, tak pro ně nebude problém vzít práci za 8 tisíc, za 10 tisíc. I kdyby měli jít tahat dřevo do lesa, tak jim to nebude dělat problém.

Články odjinud