Sobota 9. prosince 2023
Svátek slaví Vratislav, zítra Julie
Zataženo, déšť se sněhem 0°C

Tanky USA vjely do Plzně, stříleli na ně z věže. Americkému tankistovi se hrnuly slzy do očí

Autor: ČTK - 
1. května 2015
14:05

Jako v roce 1945. Na prvního máje přijely do Plzně opět americké tanky – tedy historické vozy spojenců, kteří osvobodili naši zemi i Evropu od nacistů. Na velkolepých oslavách 70 let od osvobození předvedli bojovou scénku, pamětníci pak zavzpomínali na osvobození. Se slzami v očích. Je vidět, že si tu lidé váží svobody, říkal jeden z Američanů.

Ukázkou scény, která se odehrála 6. května 1945 ráno v Plzni, kdy do města přijely první americké tanky 16. obrněné divize, začal dnes v Plzni hlavní program Slavností svobody. Ve městě se velké oslavy osvobození americkou armádou konají od roku 1990. Několik tisíc lidí sledovalo, jak na náměstí po desítkách let opět přijely těžké tanky a další technika a vojáci v dobových uniformách. Předvedli krátký boj, který se před 70 lety skutečně odehrál.

Na tanky stříleli z věže

Centrem města proudí od rána tisíce lidí, zastavují se ve vojenských kempech s dobovou technikou, na náměstí zní swing, ulice, okna domů i ruce lidí zdobí české a americké vlaječky. Slavnosti končí 6. května. Pět historických tanků Sherman, Hellcat, Stuart a Jackson přijelo stejně jako před 70 lety Prešovskou ulicí na náměstí, spolu s dalšími víc než dvěma desítkami kusů historické vojenské techniky.

V ukázce hrálo 150 účinkujících z celého světa, řekl ČTK Mirek Seifert z Klubu 4. obrněné divize Pelhřimov. Centrum města se přeneslo o 70 let zpět – zatímco na náměstí korzovali Plzeňané a radovali se z nově nabyté svobody, při příjezdu Američanů s tanky se z věže katedrály svatého Bartoloměje ozvaly výstřely. Po krátké přestřelce američtí vojáci zajali skupinku německých vojáků ukrytých ve věži. Tím pro Plzeň definitivně začal mír.

Tankista z druhé světové: Lidé si tu váží svobody

„Slzy se mi derou do očí, když vidím, jak si tady lidé váží svobody, jak se nebojí ukázat svoji loajalitu České republice a taky lidem, kteří jim pomáhali přinést před 70 lety svobodu – ať už to byli Američané, Kanaďani, Belgičani, Francouzi, kdokoliv,“ řekl ČTK jedenadevadesátiletý Reuben Schaetzel z USA. Do Plzně přijel na slavnosti poprvé od roku 1945. „Dnes vidím jinou Plzeň než tenkrát, ale i teď jsou tady lidé, kteří nás vděčně a velmi srdečně vítají, jako v roce 1945,“ řekl.

Tehdy přijel do města na začátku května mezi prvními vojáky a Plzeň pro něj znamenala konec války a jízdenku zpět do USA. „Hodně mých kamarádů se ale tehdy té cesty zpět nedočkalo a hodně se jich nedočkalo toho, aby mohli po 70 letech přijet sem,“ řekl bývalý řidič tanku. Neskrýval dojetí při pohledu na historickou vojenskou techniku a staré tanky. „Moc rád bych se ještě do tanku posadil,“ dodal.

Program slavností dnes nabízí několik vojenských kempů, kulturní program a v 17:00 odhalení památníku generála Pattona. „Letos budou oslavy velkolepé. Tím, že je to už 70. výročí, samozřejmě už nám bude ubývat našich veteránů. Letos je jich tady 21 a určitě si to s nimi chceme užít,“ řekl primátor Martin Zrzavecký. Odhaduje, že oslav se zúčastní desítky tisíc lidí z Plzně, celé Evropy i světa. „Plzeňané si to evidentně užívají a ten vztah k americké armádě a k osvobození je tady velký,“ dodal primátor.

217radi ( 1. května 2015 22:58 )

ßTakže Vendetto, buď se nauč česky a pak se pokus něco vysvětlit jinak si nech ty zblebty pro sebe! Nejsem povinná se učit znovu ruštínu,ktera nam v zivote nikam nepomuze! Jedine tak na dovolene , kde upozornim Vase soukmenovce aby nejeceli a chovali se slusne! Jinak mohu i slusne rici Sonst lerne Du Deutsch und halte lieber Deinen Mundwerk ! Doufam ze jsi rozumel???

borka30 ( 1. května 2015 21:15 )

tak nelži

217radi ( 1. května 2015 21:00 )

Pro Plzen, Západočeský kraj děkuji USA a spojencům , pro zbytek Cech děkuji rudé armádě ale i českým antifasistum, o kterých nikdo nemluví ! Hlavně v Praze jich bylo mnoho kteří riskovali celou dobu okupace a při povstání jich i mnoho zahynulo! A smekám před obětmi jak na jedné tak na druhé straně ! Mají mou úctu nepopsatelnou!!!!

anka ( 1. května 2015 20:14 )

kdo lze, ten krade...

tesarl ( 1. května 2015 20:10 )

A ty přestań propagovat sračky z USA. Hajzle, to ti za to platěj nebo jsi takové střevo a věříš tomu?

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud