Kyjev láká separatisty na svou stranu: Mají se zadarmo učit v Česku!

Autor: mb - 
30. 7. 2015
16:58

Do českých luhů a hájů možná brzy zavítají lidé, kteří ještě před měsícem bili hlava nehlava v brutálním konfliktu na Ukrajině. Podle plánu Kyjeva se mají u nás zadarmo učit na vysokých školách. Dle ruských médií má vše zaplatit americká organizace USAID.

Ruská média získala dokument, který údajně prozrazuje plány Kyjeva, jak hodlá naložit se separatisty, kterým v rámci tzv. Minské dohody udělí amnestii. Ze zprávy plyne, že separatisté, kteří se podvolí Kyjevu, dostanou všestrannou pomoc.

Byt, práce, vzdělání

Současná vláda přeběhlíkům slibuje pomoc s nalezením práce, příspěvek na rozjetí vlastního podnikání, zajištění bytu, a lidem mladším 30 let dokonce bezplatné vzdělání na vysokých školách na Ukrajině, Polsku a v České republice. Finanční náklady má údajně nést organizace USAID, která na otázku Blesku neodpověděla. Není tak zatím jasné, jestli náhodou nepotečou peníze českých daňových poplatníků na výuku bývalých separatistů…

Přijedou už v srpnu?

Z dokumentu vyplývá, že program má být spuštěn již v srpnu. Není zatím jisté, zda vůbec separatisté o program projeví zájem, ale pokud ano, teoreticky by to mohlo znamenat, že již za pár dní do české kotliny začnou proudit první Ukrajinci z válečné zóny. Ministerstvo zahraničí však uklidňuje, dle nich je zpráva ruských sdělovacích prostředků "mediální spekulace". "Tuto informaci nemůžeme potvrdit, nemáme žádné takové informace. Je to mediální spekulace," odpověděla na dotaz Blesku ředitelka tiskového odboru ministerstva zahraničních věcí ČR Michaela Lagronová. Spekulace o tom, že by se separatisté zadarmo učili v ČR, odmítá i organizace USAID: "Vláda USA neposkytuje žádný projekt, který by bývalým separatistům zadarmo poskytoval vzdělání na Ukrajině, v Polsku, ČR nebo kdekoliv jinde," řekla Blesku tisková mluvčí USAID.

Doporučujeme
tomik007 ( 30. července 2015 17:44 )

 Budou se ucit stavet tunel Blanku

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa