Na Ukrajině mezi separatisty prý bojuje i český zápasník

Průkaz jednotky, který Botka vystavil na svém Facebooku.
27. 7. 2015
14:30

Mezi proruskými separatisty na východě Ukrajiny bojuje i povstalec z Česka. „Jsem tu jako dobrovolník,“ řekl serveru Aktuálně.cz muž, který se představil jako Pavel Botka. Prý je bývalým zápasníkem v bojových sportech. Botka tvrdil, že krajana slyšel i na druhé straně fronty.

V řadách separatistů prý bojuje bezmála čtyři měsíce a nedávno přešel do zvláštní jednotky zahraničních bojovníků, které velí bývalý francouzský voják Erwan Castel.

„Zmatek. Zmatek a strach. Lítají rakety, padají granáty,“ popsal pro Aktuálně.cz boj proti ukrajinské armádě. Také v jejích řadách prý bojoval také nejméně jeden Čech. „Během bojů o Marjinku byla slyšet v nepřátelské vysílačce jasně česká řeč. Šlo o návodčího těžkého dělostřelectva, které stálo asi 20 kilometrů od fronty,“ tvrdil.

Dar od Okamurova hnutí?

Botka uvedl, že se o něj už zajímá česká policie. Děkoval za údajný příslib humanitární pomoci od Nely Liskové z hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamury. Lisková, která vede hnutí v Moravskoslezském kraji, serveru potvrdila, že se chystá poskytnout pomoc jednotce, ve které slouží čeští občané. Nicméně poslanec SPD Radim Fiala se od jejích soukromých aktivit distancoval.

Botka se na sociálních sítí chlubí podobnými fotkami.Botka se na sociálních sítí chlubí podobnými fotkami. | 

Minulý měsíc slovenský server aktuality.sk tvrdil, že na východě Ukrajiny bojuje po boku doněckých separatistů „samostatná jednotka“, složená ze čtyř Čechů a čtyř Slováků. „Nemáme potvrzeny žádné informace, že by v jednotkách bojujících na Ukrajině byli čeští občané,“ řekl tehdy ČTK mluvčí ministerstva zahraničí David Frous.

Čech na Ukrajině už prý i zemřel

Na Ukrajině už údajně v bojích zahynul Čech Ivo Stejskal z Brna. Loni v září to v České televizi potvrdila sestra zemřelého Monika. Média spekulovala ještě o dalším mrtvém Čechovi, Vojtěchu Hlinkovi z Žatce, který prý se Stejskalem bojoval v řadách proruských separatistů.

České zákony zakazují vojenskou službu v cizích armádách pod trestem až pěti let vězení. Výjimkou je služba v armádách členských zemí NATO či služba se souhlasem prezidenta.

karolcenter ( 27. července 2015 15:32 )

čo keby si tak chcípol,keď to želáš druhým.

ivoadler ( 27. července 2015 15:09 )

Teď promluvil čirý antikomunistický blbec. Zákon nerozlišuje, jestli občan bojuje v armádě, která se mi líbí nebo se mi nelíbí.

dbbs ( 27. července 2015 15:00 )

Každej kdo bojuje za ty vymrdaný rusáky by měl na frontě chcípnout, nebo ho pak tady rovnou postavit ke zdi!!!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa