Výjimečný stav v Tunisku potrvá 30 dní. Hrozí další útoky, selhala policie i politici

Autor: ČTK, dv - 
4. 7. 2015
15:53

Kvůli nedávnému teroristickému útoku v turistickém letovisku v Súse vyhlásil tuniský prezident Kaíd Sibsí v zemi výjimečný stav . Chystá projev, ve kterém má uvést důvody. Jestli jde o další možné útoky v zemi, to zatím není jasné.

Ve večerním projevu k občanům prezident oznámil, že země „není v bezpečí“ před dalšími útoky extremistů.

Hlava státu Kaíd Sibsí odvolal také několik vysoce postavených činitelů, včetně šéfa governorátu Súsa, kde k masakru došlo, a několik tamějších policejních velitelů. „Tak jako došlo k bezpečnostním chybám, tak došlo i k chybám politickým,“ sdělil Sibsí.

Výjimečný stav bude trvat 30 dnů. „V tuto chvíli je to nástroj, jak zajistit bezpečí turistů na místě. Znamená to, že je omezeno právo se shromažďovat a vycházet ven. Podrobnosti ministerstvo zjišťuje. Jde ale o nástroj, jak tamní vláda zajišťuje bezpečnost, včetně českých turistů,“ řekla Blesku mluvčí ministerstva zahraničních věcí Michaela Lagronová.

Video Děsivý 11minutový záznam ukazuje teroristovo běsnění v Tunisku. - Reprofoto youtube.com

Jedna z největších českých cestovek Exim Tours má v zemi asi 1600 českých turistů, žádná mimořádná opatření ale zatím nepřipravuje. „V těchto zemích není výjimečný stav nic mimořádného. Vede většinou ke zjednodušenému postupu právě třeba proti skupinám radikálů,“ řekl Blesku marketingový ředitel společnosti Stanislav Zíma.

K maximální obezřetnosti vyzvalo turisty i české ministerstvo zahraničních věcí. „V současné době MZV při cestách do Tuniska doporučuje vyhýbat se místům s velkou koncentrací osob a individuálnímu cestování v zemi,“ poznamenali úředníci ministerstva pro ČTK.

Nebezpečné je cestovat do odlehlých oblastí, především poblíž hranic s Alžírskem a Libyí. Tedy do zón častých únosů.

Výjimečný stav naposledy Tunisko zažilo po roce 2011, kdy byl vyhlášen v době masových nepokojů proti tehdejšímu prezidentovi Zínu Abidínu bin Alímu. Zrušen byl až na jaře roku 2014.

Útok v Súse spáchal 26. června třiadvacetiletý Sajfaddín Rizkí, který podle vyšetřovatelů prošel výcvikovým táborem radikálů v Libyi. Zabili výhradně zahraniční turisty: kromě 30 Britů i tři Iry, dva Němce a po jednom občany Belgie, Portugalska a Ruska. Atentátník zranil také čtyři desítky dalších lidí, pak jej zastřelila policie.


Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

donpadre ( 5. července 2015 01:34 )

 Do Tuniska a Egyptu jezdej stejne jenom dementi takze je to jedno!Dovolena mezi cernejma tlamama,cechama a slovakama to jde uplne o hovne!Jezdim kazdy druhy rok na Kubu,do Dominikansky rep. nebo na Tenerife a uplna parada!

michalrid ( 4. července 2015 21:50 )

 Kravina jak cip, sme tady asi 2km od toho hotelu sice to tu neustále prochází policajti a hotely sou poloprazdne ale Čechů a Slováků tu je hromada.

nmlk ( 4. července 2015 16:44 )

 Bez tak jo.

Zobrazit celou diskusi
Další videa