Zemřel Nicholas Winton (†106), skromný a tichý hrdina

Autor: dv, ČTK - 
1. července 2015
17:03

Ve věku 106 let zemřel sir Nicholas Winton, který za druhé světové války zachránil více než 650 dětí před jistou smrtí v nacistických táborech. Informovala o tom agentura AP. Byl to skromný a tichý člověk. 

Před druhou světovou válkou zachránil 669 českých a slovenských dětí převážně židovského původu před smrtí v nacistických táborech smrti a také po válce pomáhal potřebným. Nad neobyčejnými skutky sira Nicholase Wintona, bývalého britského bankéře, se dodnes tají dech.

Za svůj život mu vděčí například bratr rabína Karola Sidona Julius, sestřenice bývalé americké ministryně zahraničí Madeleine Albrightové Dagmar Šímová nebo režisér Karel Reisz.

On sám ale vše bral s nadhledem a označení hrdina odmítal. Od prezidena Miloše Zemana si loni převzal Řád Bílého lva. 

" Pokud něco není nemožné, pak musí být i cesta, jak to uskutečnit." Díky vám, Sire, nikdy nezapomeneme," zavzpomínal slovenský prezident Andrej Kiska.

Na zprávu o úmrtí Sira Wintona okamžitě zareagoval i britský premiér David Cameron: "Svět ztratil výjimečného muže. Nikdy nesmíe zapomenout na lidskost Sira Nicholase Wintona, kterou projevil při záchraně tolika dětí před Holocaustem." 

V podobném duchu se vyjádřil i bývalý vrchní rabín Británie Jonathan Sacks: "Byl to jeden z hrdinů naší doby."


Winton se narodil 19. května 1909 v Londýně jako Nicholas Wertheimer v německo-židovské rodině, která odešla do Londýna na počátku předchozího století kvůli antisemitským náladám v Německu. 

Po válce mimo jiné působil v tehdejší Mezinárodní organizaci OSN pro uprchlíky. Když se v 50. letech usadil s rodinou u Maidenheadu, pracoval v několika menších firmách v okolí. V 62 letech odešel do důchodu a naplno se věnoval charitativní práci, především pro organizaci Abbeyfield spravující domy pro seniory.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

ivoadler ( 2. července 2015 09:37 )

Tady jsou konečně fakta, ostatní jsou jen hloupé a záštiplné nadávky. Byl jsem na zámku Veveří v Krušných Horách nad Horním Jiřetínem. Za války tam byli internováni zajatí spojenečtí důstojníci (kromě Sovětů ovšem). Byl to docela fešácký lágr. Chci tím říci, že Němci se vůči Britům chovali velice korektně, nejen do začátku druhé světové války, ale i během ní. Nakonec s Británií chtěli uzavřít separátní mír. Vinton tedy tedy nic neriskoval, jako naši lidé, kteří riskovali životy, jenom si přidělal práci a starosti. A to je celé hrdinství.

junkiexl ( 2. července 2015 03:35 )

I ty jeden Mahrene! Hahahahahahihihihihichichichichichechecheche.

junkiexl ( 2. července 2015 03:29 )

R.I.P. Shalom.

y.susenka ( 1. července 2015 23:32 )

 zrovna běží http://www.sms.cz/film/nickyho-rodina zdejší pablbové by to měli vidět

ruudazvostravy ( 1. července 2015 23:12 )

Sýr Nykolas Wynstn,skromnej héro?Von dědek spasyl akonrát Jůde verbeš,kerá tejť dělá ve svjetěš tu nejvěčý paseku.Mymo jiný,že se tenkrát neangažovaly taki ty ÚSÁckí Rokefélerové,abi hodily laso svejm soukmenofcům,kerejm tekla voda do pr*dele,dyš voni mjely z přetválečnejch zakázek pro Ádu lówe jako sra*ček?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud