Turismus se po konci koronavirové pandemie opět vrací na čísla jako před vypuknutím globální virové nákazy. Ba co víc, zájem o cestování je mnohdy ještě větší. Jenže! Ruku v ruce s tím jde výraznější neukázněnost turistů, a tak si mnohde už řekli: A dost! A paradoxně se snaží proti turistickému ruchu bránit… A nejde přitom jen o zdražování!
Svět ve válce proti turistům: Zákazy, poplatky i pokuty!
1.Chorvatsko
Omezení v ráji českých dovolenkářů?
Na začátku roku 2024 přijalo Chorvatsko, do nějž každý rok přicestuje až 900 tisíc Čechů, nový zákon o turistickém ruchu. Ten se snaží ochránit nejen místní, ale také právě turisty, kteří už si sami začínali stěžovat na přeplněná města a nefunkční infrastrukturu. Samosprávy tak nově mohou omezit počet apartmánů, restaurací či barů, na jejich triko také půjde kontrola čistoty moře i ovzduší. Tak aby se tam dobře žilo nejen místním, ale také návštěvníkům, což je ostatně smysl všech výše zmíněných opatření a úvah.
2.Španělsko
Žádné noční popíjení, pokuty za padělky...
Ve druhé nejnavštěvovanější zemi světa je protituristická nálada obzvláště silná, a to na Baleárských a Kanárských ostrovech. Na Mallorce například zavádějí zákaz konzumace a prodeje alkoholu po 21:30. Pokuta za porušení činí až 37 tisíc korun! Divné pokuty zavádí i za nepřístojnosti (mj. močení na veřejnosti, hluk), nedodržování regulí pro užívání elektrokoloběžek a skútrů (věk 15+, speciální pojištění, refl exní vesty, zákaz používání mobilů a sluchátek za jízdy), pokutovat se může kouření na plážích, málo oděvu při chůzi po městě apod. Na Menorce dokonce obyvatelé na noc řetězy »zamykají« ulice u svých domů, aby tam necourali turisté… Mimoto turistům na spoustě španělských pláží hrozí pokuta 5 tisíc korun, pokud si na plážích a ulicích zakoupí padělané výrobky, bdít nad tím budou utajení policisté v civilu! Podle tamní Asociace obchodníků totiž přicházejí poctiví podnikatelé kvůli padělkům až o 30 % zisků.
Konec Airbnb v Barceloně?
A dobře nebude do budoucna turistům ani v Barceloně. Starosta katalánské metropole Jaume Collboni se rozhodl do konce roku 2028 zrušit možnost pronajímat byt k ubytování turistů přes platformy typu Airbnb. Takových povolení je přitom momentálně vydáno přes 10 tisíc! Úřady tak chtějí vyřešit nedostatek bydlení pro obyvatele…
3.Itálie
Konec noční pizzy i zmrzliny
Tradiční italská večeře, to znamená stolování pod širým nebem, se rozmohla v takové míře, že pro obyčejné občany je pak vůbec obtížné projít po chodníku ulicí! Proto třeba vedení Milána postupně restauracím povolení k venkovnímu stolování odebírá, respektive je neprodlužuje. S tím se pojí i nový zákon zakazující konzumaci pizzy a zmrzliny po půl jedné v noci ve všední dny a po 1:30 o víkendech. Důvod je prostý: snaha eliminovat hlučné skupinky turistů hodujících na ulicích dlouho do noci a rušících spánek místních. Zákaz je platný od května do listopadu.
4.Benátky
Vstupné do Benátek a zákaz obřích lodí
Město proslulé vodními kanály také není, co bývalo. Nově musejí návštěvníci vysolit v přepočtu asi 125 Kč, do přístavu se navíc už nedostanou výletní lodě, obvykle velká atrakce. Benátky se tak staly prvním městem na světě, které zavedlo poplatek pro »jednodenní turisty« (tzn. bez noclehu ve městě), jichž každoročně do města dorazí až 30 milionů. Je ale fér podotknout, že poplatky se budou platit pouze během 29 turisticky nejrušnějších dnů v roce a osvobozeni jsou od nich studenti a děti do 14 let. V případě odhalení návštěvníka bez uhrazeného poplatku hrozí takovému člověku pokuta 7,5 tisíce korun.
5.Švýcarsko
Vstupné do vsi
Malebná švýcarská vesnička Lauterbrunnen už si také odmítá nechat šlapat po přírodě a po štěstí a po vzoru Benátek pracuje na aplikaci, přes niž bude místní komunita vybírat vstupní poplatek 100 až 250 korun. A co sem návštěvníky tak láká? Jeden z nejvyšších evropských vodopádů měřící 270 metrů!
6.Japonsko a Rakousko
Zastíněné hory...
Trpělivost došla letovisku Fudžikawagučiko, které je proslulé svým krásným výhledem na nejvyšší horu Japonska – Fudži. Jenže tamní turisté ignorují předpisy, nechávají po sobě odpadky… A tak na místě vyrostla 20 metrů široká a 2,5 metru vysoká clona, která výhled na horu blokuje! Ostatně s něčím podobným přišli vloni v rakouském Hallstattu, aby zamezili turistům shlukovat se a blokovat dopravu v místech s nejkrásnějším výhledem na jezero, kostel s kostnicí a majestátní horský masiv Dachstein…
7.Další zákazy a omezení
Město Sorrento:
Zákaz chodit po městě v plavkách pod pokutou 500 eur (12 500 Kč).
Cinque Terre:
Kdo vyrazí na túru mezi malebnými terasovými městečky v žabkách či jiné nevhodné obuvi, může dostat pokutu 50 až 2500 eur (1250 až 62 500 Kč).
Spiaggia della Pelosa, nejlepší pláž na Sardinii:
Omezení na 1500 návštěvníků denně, za poplatek 3,5 eura, nutnost pronajmout si lehátko.
Amalfi, Positano, Portofino:
Pokuty až 7000 korun za blokování dopravy kvůli pořizování selfie, zvlášť na vyznačených místech (vyhlídkové hot spoty).
8.Galerie
Nedivim se, právě tu hrůzu zažívám. Jiz nikdy na jih.