Neděle 26. května 2024
Svátek slaví Filip, zítra Valdemar
Oblačno, bouřka 23°C

Skutečné životy: Inspektor Brůžek z Hříšných lidí měl románek s Janžurovou. Josef Bláha umíral ochrnutý kvůli kruté nemoci

Autor: mc - 
7. června 2023
05:00

Nezapomenutelný projev Josefa Bláhy zná většina lidí ze seriálů Hříšní lidé města pražského nebo z Návštěvníků. Charismatický herec se narodil v dnešním Slovinsku a dlouhá léta vůbec neuměl česky, což by později asi jen málo kdo věřil. Prosadil se mezi ochotníky a vypracoval až mezi přední herce Divadla na Vinohradech. Konec jeho života ale poznamenala krutá nemoc. Krátce před smrtí ochrnul a do nemocnice mu manželka nosila placatky s rumem.

Josef Bláha se českému otci a slovinské mamince narodil v tehdejším jugoslávském Novom mestě a až v 11 letech se přestěhoval i s rodiči do Prahy. Už během studií se věnoval ochotnickému divadlu, a tak se místo vystudovanému obchodu začal věnovat hraní a zamířil na konzervatoř. Do studií mu ale zasáhla válka a on byl odvlečen k totálnímu nasazení.

V roce 1951 ale zakotvil natrvalo v pražském Divadle na Vinohradech, kde účinkoval až do roku 1991. Po válce vstoupil ještě do komunistické strany, ale brzy ztratil iluze a „léčkou“ se ze strany zase rychle pakoval - soudruhům celý smutný nahlásil, že ztratil stranickou knížku, a tak byl za trest vyloučen.

Ačkoliv si Bláha brzy našel partnerku na celý život - Bohumilu Bláhovou - roky ji trápil svým sukničkářstvím. Měl prý hned několik milenek a manželka mu je tiše trpěla. Říká se dokonce, že si za mladých let začal i se svou hereckou kolegyní

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.