Pondělí 15. dubna 2024
Svátek slaví Anastázie, zítra Irena
Oblačno 23°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Pekařku Ivu (57) upoutala nevyléčitelná nemoc na invalidní vozík: Sama už nezvládá ani péct

Autor: rc - 
25. května 2023
17:45

Podle jejích receptů peče celé Česko. Iva Trhoňová je vášnivou pekařkou, která již vydala šest kuchařek! Všechny se staly bestsellery. Nicméně málokdo ví, že se potýká s nevyléčitelnou nemocí. Sedmapadesátiletá Iva trpí myopatií, která ji upoutala na invalidní vozík. Iva už ani sama nezvládne péct a při tvorbě nových receptů jí pomáhají její nejbližší.

První příznaky nemoci se u ní objevily, když jí bylo patnáct let. „Zjistila jsem, že nemůžu dát ruce nahoru,“ uvedla Iva Trhoňová v pořadu 13. komnata s tím, že při tělocviku ve škole ji unavovaly běhy. Lékaři ji proto poslali na neurologii. Podstoupila řadu vyšetření, než jí lékaři sdělili, že trpí nevyléčitelnou myopatií.

Jedná se o skupinu onemocnění, která postihuje svalová vlákna a svaly. „Mně se to tehdy jako děcku zdálo tak nenormální, že bych mohla skončit na vozíku. Tak jsem nad tím mávla rukou a šlo se dál,“ řekla Trhoňová.

Začala péct, aby ušetřila

Iva vystudovala gymnázium a po škole začala pracovat jako spojovatelka na telefonní ústředně. Dokonce i navzdory varování lékařů založila rodinu. Zlom nastal, až když oslavila třicáté narozeniny. Tehdy uklouzla na kaluži v nemocničním areálu. Ošklivě si zlomila nohu a musela podstoupit operaci. „Tímhle tím šel můj zdravotní stav velice dolů,“ popsala slavná pekařka. Po jejím úrazu se rodina rozhodla přestěhovat z Prahy na jižní Moravu. Právě tam se naplno rozvinula její vášeň pro pečení. Nový dům, do něhož se nastěhovali, potřeboval rekonstrukci a tak se snažila co nejvíce ulehčit rodinnému rozpočtu. „Uvažovala jsem, jak ušetřit peníze a začala jsem péct,“ uvedla ve výše zmíněném pořadu.

Pomoc rodiny

Nejdříve se Iviným pečením inspirovala její maminka. Následně recepty nadchly víc a víc lidí, až se rozhodla, že si založí webové stránky. Podle ní rázem peklo takřka celé Česko. V roce 2011, dva roky poté, co založila stránky, vydala svou první kuchařku. Byl to bestseller. Od té chvíle vydala ještě dalších pět knih. Všechny se těšily velké popularitě.

Kvůli své nemoci už ale pečení sama nezvládá. Většinu času tráví na polohovací posteli či na invalidním vozíku. Při tvorbě receptů potřebuje pomoc svých nejbližších. Velkou oporou jí je nejen její manžel, ale celá rodina. „Jednu kuchařku se mnou napekla snacha, teď tu poslední se mnou napekla neteř Eva. Chlebíky se mnou peče manžel, ať už v troubě nebo v té naší jílové peci, co máme, a ochutnává celá rodina a ochutnává velice ráda,“ uzavírá Iva.

Video  Sofinka s nemocí SMA1 se zvládla posadit.  - Facebook.com/Naděje pro Sofinku SMA
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi