Úterý 5. března 2024
Svátek slaví Kazimír, zítra Miroslav
Oblačno 11°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Do Česka se vrací čápi: V minulosti zaujal příběh čapího otce Bukáčka i mládě vyhozené z hnízda

Autor: jel - 
16. března 2023
17:26

Pozorování čapích hnízd se v České republice v poslední letech těší velké oblibě. Před dvěma lety se do programu České ornitologické společnosti poprvé zapojilo více než tisíc spolupracovníků a velmi populární je také pozorování hnízd pomocí kamer. V minulosti lidé napjatě sledovali příběhy hned několika čapích rodinek.

„Čápi bílí v Česku postupně obsazují svá hnízdiště a můžeme očekávat, že blížící se teplé a slunečné počasí jejich přílet ještě urychlí,“ informovala ornitoložka Gabriela Dobruská, která v ČSO koordinuje program Čapí hnízda. Dodala, že do pondělí 13. března čapí páry obsadily už 57 hnízd. 

„Sledování čápů je velmi oblíbené, lidem přináší radost a jejich pozorování není náročné,“ uvedla Dobruská s tím, že do programu se může zapojit kdokoli. Odbornice také doporučuje, aby lidé v okolí hnízda vysbírali odpadky, ptáci si totiž každý rok hnízdo dostavují z materiálu, který nejsnadněji seberou. Tím ale mohou být i drobné plastové odpadky a provázky. O ty se pak ale čápata mohou poranit.

Smrt maminky i ptáče vyhozené z hnízda

V roce 2021 Čechy zaujala smutná událost z Mladých Buků na Trutnovsku. Ptačí maminka tam zahynula na drátech elektrického vedení a čáp Bukáček zůstal sám na tři mláďátka. Díky veliké solidaritě lidí, kteří osud ptáčků sledovali, a především díky Jiřímu Zemanovi a Šándoru Havránovi se podařilo čapí rodince pomoci. Nešťastným událostem ale ani tak nebyl konec. Jedno z mláďat později také zemřelo na drátech elektrického vedení.

Kontroverze v Oseku 

Bouřlivou debatu rozvířil případ utýraného čapího mláděte jeho matkou na čapím hnízdě ZŠ Osek. Na sociálních sítích lidé sledující hnízdo pomocí webkamery zuřivě volali po tom, aby zasáhla záchranná stanice v Rokycanech a mláděti pomohla. Tak se ale nestalo. To vyvolalo jen další bouřlivé reakce ze strany diváků. Odborníci z řad ornitologů ale vášně krotili. V přírodě se totiž jedná o běžný jev.

Video  Čapí hnízdo v Žamberku.  - Město Žamberk
Video se připravuje ...

 

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi