Neděle 16. června 2024
Svátek slaví Zbyněk, zítra Adolf
Oblačno 22°C

Dominiček (7) kvůli vážné diagnóze nemluví a má problém přijímat potravu: Maminka Karolína prosí o pomoc

Autor: jel - 
9. prosince 2022
05:50

Malému Dominikovi bylo diagnostikováno ADHD a takzvaný nízkofunkční autismus, což je zjednodušeně řešeno nejtěžší forma této poruchy. Kvůli ní má jinak usměvavý a mazlivý chlapeček potíže například s mluvením, ale i s příjmem potravy nebo chozením na toaletu. Na terapie musí dojíždět 100 kilometrů, což ale veřejnou dopravou nedokáže. Samoživitelka Karolína prosí o pomoc.

Dominiček se jako miminko vyvíjel zcela běžně, první problém přišel, když se místo kojení učil pít z lahve. „To by se zdálo být běžné, ale u Dominička se časem ukázalo, že to mělo nejspíš spojitost s autismem,“ uvedla Karolína a vysvětlila, že děti s poruchou autistického spektra bývají hypersenzitivní, takže mohou mít často problém přijmout různé textury, materiály, ale i vůně, chuti, zvuky.

Mezi druhým a třetím rokem se podle maminky začal chlapečkův stav zhoršovat. Velký problém má například s jídlem, nejde o dětskou vybíravost, ale textury jídla nebo chutě mu zkrátka působí obrovské problémy, někdy natolik, že se mu z nich i zvedne žaludek. 

„Dříve zkoušel různé chutě, jedl sám lžičkou. Byl schopen kousat sušenky či piškoty. V současné době toho není schopen, je pouze na vanilkových nutridrinkách míchaných s milkdrinky, také jen vanilkovými.“

Jídlo bohužel není jediná věc, která je pro chlapečka v životě komplikovaná. Dominik nemluví a pokus o obrázkovou komunikaci nevyšel. Každá změna je pro něj náročná a působí mu velký diskomfort. Proto i snaha o hru je pro něj stresující. 

„Povahou je syn usměvavý a mazlivý. Ale při nepochopení situace má sklony k autoagresivitě a heteroagresivitě – jde o stresové chování,“ vysvětluje Karolína.

Klučík musí dojíždět na terapie do místa vzdáleného od bydliště 100 kilometrů. Z výše uvedeného je zřejmé, že takovou cestu není schopen zvládnout veřejnou dopravou. Příspěvek státu bohužel na kvalitní auto, které by rodině vydrželo delší dobu, nestačí. Karolína zdůrazňuje, že jsou za pomoc státu vděční, potřebují ovšem auto spolehlivé, a proto prosí o pomoc ve sbírce. 

Ta vznikla na stránkách Donio a na pomoc chlapečkovi, jenž to má v životě velice těžké, může přispět každý jakoukoli částkou.

Video  Otužování: Příběh chlapce s autismem 
Video se připravuje ...