Neděle 21. dubna 2024
Svátek slaví Alexandra, zítra Evženie
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Malé Elince (2,5) dávali rok života: Denně prodělá 50 záchvatů, ale s těžkým osudem bojuje!

Autor: jel - 
19. září 2022
05:00

Dvou a půl letá Elinka trpí vážnou epilepsií a mozkovou obrnou. Lékaři původně předpovídali, že dívenka bude jenom ležet, nikdy se nezvedne ani neusměje. Dávali jí jen rok života. Elinka v současné době prodělá denně několik záchvatů, sama neleze, nesedí ani se neplazí. Holčička je ale velká bojovnice, přes těžký osud se neustále usmívá. K tomu, aby jí bylo lépe, jí pomáhají rehabilitace. Rodina ovšem nedávno přišla o auto a nemají se na ně jak dostat.

Elinka byla vymodlené miminko, po kterém rodiče toužili dlouhých deset let. Bohužel neměli štěstí, rozhodli se proto pro umělé oplodnění. Nejprve čekali dvojčátka, ale jeden z plodů se přestal vyvíjet. S druhým miminkem vše vypadalo naprosto v pořádku. „Miminko prospívalo a nebyl důvod se něčeho obávat,“ popsala své těhotenství maminka Edita. Doplnila, že později se ukázalo, že holčička má vadu nohy a bude mít šest prstů, což ale nebylo nic, s čím by se nedalo žít, jak maminka sama podotýká.

Dávali jí rok života 

Komplikace přišly ve 38. týdnu těhotenství. Paní Edita dostala velkou křeč do břicha. „Jeli jsme raději hned do porodnice, kde zkontrolovali srdeční ozvy a zjistili, že Ellinka má nedostatek kyslíku a pokud se neprovede akutní císařský řez, tak zemře,“ vysvětlila maminka. Po třicetiminutové resuscitaci se holčičku podařilo zachránit. 

Že s miminkem není vše zcela v pořádku, se začalo ukazovat už druhý den po porodu. Nejprve přišly zaškuby končetin a poté i záchvaty. Vyšetření ukázala vážnou epilepsii. Než se podařilo najít správné léky, které by holčičce zabraly, Elinka prodělala klidně 120 záchvatů denně. Medikace snížila jejich počet na 20. 

Lékaři upozornili rodiče, že jejich dcerka bude pravděpodobně jenom „ležák“, nikdy se neusměje a její mozek se nebude vyvíjet. Miminku dávali rok života.

Rehabilitace pomáhají

Dnes je Elince dva a půl roku, neleze, nechodí a a každý den prodělá asi 50 záchvatů, je ale obrovská bojovnice a snaží se a každý den se směje. „Je to velmi těžké a náročné, ale bojujeme a uděláme vše, aby na tom byla co nejlépe a byla tady s námi co nejdéle,“ uvedla Edita. „Jsme vděčni za každý den a minutu, co je s námi.“

Holčičce velice pomáhají rehabilitace. Rodina ovšem v nedávné době přišla při autonehodě o auto a nyní nemají jak dcerku na potřebná odborná cvičení dostat. „Já sama doma s ní nezvládnu odcvičit tak dobře jako fyzioterapeut,“ vysvětlila maminka s tím, že bez potřebných rehabilitací hrozí, že holčičce ochabnou svaly a zvrátí se jí vývoj.

Rodina proto prosí o pomoc. Na crowdfundingové platformě Donio pro ně vznikla sbírka, každý může rodině přispět libovolnou částkou. Peníze z ní budou využity na nákup nového auta, díky kterému se Elinka dostane na tolik potřebné rehabilitace.

„Auto nám teď po dobu sbírky (za ne malý peníz) půjčí, abychom se dostali aspoň k neurologovi a do dětské nemocnice. Auto bychom pak chtěli od nich odkoupit, ale k tomu jste potřeba vy, dobří lidé. Moc děkujeme,“ uzavřela paní Edita.