Čtvrtek 30. listopadu 2023
Svátek slaví Ondřej, zítra Iva
Zataženo, sněžení -1°C

Zemřela nejkrásnější Bratislavanka (†98): Přežila Osvětim i setkání s Mengelem!

Autor: pma - 
22. dubna 2022
19:43

Na Velikonoční pondělí a přesně 77 let ode dne, kdy byla v dubnu 1945 propuštěna z tábora v Osvětimi-Březince v nacisty okupovaném Polsku, zemřela Iby Knill (†98). Za necelých sto let toho prožila mnoho. Byla zvolena nejkrásnější dívkou Bratislavy, přežila hrůzy nacistického koncentračního tábora a potkala dokonce i „Anděla smrti“ Josefa Mengeleho. Napsala i několik knih, kde na zvěrstva války vzpomíná.

Iby Knill byla celý život ohromnou bojovnicí a i přes hrůzy, které zažila, zůstala s hlavou vztyčenou a nechala si vzít radost ze života. Zemřela přesně 77 let ode dne, kdy opustila koncentrační tábor v polské Osvětimi-Březince. Na Twitteru o tom informovala její vnučka  Julia Kinch. „Babička byla ve svém domě obklopena láskou a rodinou. Teď odchází na další místo,“ napsala příbuzná.

Přeživší nacistických zvěrstev Iby Knill, rozená jako Kaufmannová, se narodila v roce 1923 v Bratislavě. Jako židovka vystudovala tamní německé gymnázium. Byla krásná a v roce 1938 ji dokonce zvolili jako nejkrásnější Bratislavankou. Jenže vzhled jí byl i trochu na obtíž. Rodiče měli z války obavy a také se třásli strachy, že by židovské dívky byly zadržovány nacistickými vojáky a byly by nucené pracovat jako prostitutky pro německé vojáky na východní frontě. Tak celá rodina utekla v roce 1942 do Maďarska.

Vyhnula se tetování na předloktí

Jenže ani tam nenabral Ibyin život šťastný směr. Dívka se totiž zapojila do odboje a počátkem června roku byla 1944 byla zatčena a klasifikována jako nelegální imigrantka. Následně ji ale jako zázrakem propustili na svobodu. Myslila si na velké plány se svým milým, jenže svoboda ji nevydržela dlouho. Počátkem června byla opět zatčena a tentokrát skončila v koncentračním táboře Osvětim-Březinka. Život jí pak možná zachránil maďarský policista, který ji zapsal na seznam politických vězňů.

Zvláštností také zůstává, že Iby neměla na předloktí vytetované číslo, jak tomu v koncentračních táborech bylo. Žena netušila, zda na ni zapomněli nebo i ostatní židé z jejího transportu číslo neměli.

Po příchodu do tábora v Osvětimi-Březince ji čekalo dělení vězňů. To měl na starosti „Anděl smrti“, obávaný doktor Josef Mengele. „Mengele? Nedokážu ho popsat," sdělila v minulosti Iby. Ale velmi dobře si pamatovalana jeho dokonale vyžehlenou a na míru ušitou uniformu.

Mnoho židů uchránila před plynovou komorou 

Iby pracovala v táboře nucených prací jako zdravotní sestra. Stala se zodpovědnou za nemocniční oddělení a riskovala život za slabé a bezmocné. Všechny se snažila uchránit před plynovou komorou. Mnoho životů takto zachránila a nakonec i ten svůj, než byla 18. dubna 1945 z koncentračního tábora propuštěna. 

Po osvobození z Osvětimi se provdala za britského vojáka a v roce 1947 se přestěhovala do Velké Británie, kde se nakonec usadila v Leedsu. Na hrůzy války a útěk ze Slovenska přeživší holocaustu vzpomíná v knihách „Žena bez čísla“ a „Žena s devíti životy".

sorgedoktor ( 22. dubna 2022 20:45 )

.....Jen tak pro uplnost...Horty ty madarske zidy do koncentraku neposilal. K tomu doslo az nekdy kolem roku 1944..

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud