Úterý 17. května 2022
Svátek slaví Aneta, zítra Nataša
Polojasno 25°C

Horští záchranáři Štefan a Jan zemřeli na Sněžce: Kolegové uspořádali krásnou vzpomínku

Autor: jel - 
17. ledna 2022
19:27

V roce 1975 na Sněžce za mrazivého počasí uklouzl turista a zřítil se z hory dolů. Dva záchranáři Štefan Spusta a Jan Messner se mu vydali okamžitě na pomoc, přestože neměli potřebné vybavení. Celá záchrana skončila tragédií a zemřeli oba dva muži i turista. Horská záchranná služba pořádá pravidelně v den, kdy kolegové zahynuli, pietní výstup na Sněžku.

V neděli 16. ledna vyrazila skupina českých a polských horských záchranářů na pietní výstup na horu Sněžka, který v tento den pořádají už od roku 1976. Svou cestou na nejvyšší českou horu si chtějí připomenout dva statečné kolegy. Ti před 47 lety tragicky zahynuli, když se snažili zachránit život turistovi v nesnázích. 

Jan a Štefan se chystali zabezpečit namrzlý chodník. V tutéž dobu ze Sněžky sestupovali manželé. Muž bohužel v jednom místě podklouzl na namrzlé cestě a zřítil se. „Přestože oba horoslužebníci neměli potřebné vybavení, rozhodli se k okamžité akci a chtěli ke zřícenému turistovi sestoupit,“ uvedla HZS na svých stránkách.

Bohužel vše skončilo obrovskou tragédií. Jan při sestupu podklouzl a Štefan se ho snažil zachytit, kolega ho bohužel strhl s sebou. „Oba záchranáři se tak ze svahu zřítili. Jan Messner byl mrtvý na místě, Štefan Spusta zraněním podlehl později. Pád nepřežil ani turista, kterého se horalové pokoušeli zachránit,“ doplnila horská služba. K příspěvku pak připojila fotografii obou zesnulých mužů i první pietní výpravy a samozřejmě také snímek z nedělní akce.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa