Středa 31. května 2023
Svátek slaví Kamila, zítra Laura
Jasno 23°C

Zámek Bzí se prodal za miliony: Upírka Bartošová se tam zamilovala do Rudolfa Hrušínského

Autor: jel - 
25. října 2021
05:00

Zámek Bzí se nachází v městyse Dolní Bukovsko v Jihočeském kraji. Více než zámek však připomíná spíše rozlehlý statek, který je ale v současné době v opravdu katastrofálním stavu. Léta totiž chátral. Místo proslavil film Svatba upírů z roku 1996 s Ivetou Bartošovou a Rudolfem Hrušínským nejmladším v hlavních rolích.

Jihočeský zámek byl původně vybudován jako tvrz a první zmínky o něm pocházejí již ze 14. století. V polovině 17. století byl přestavěn na barokní zámek a o sto let později zrekonstruován a uzpůsoben potřebám lidí z vyšší společenské vrstvy. Uvnitř je celkem 15 obytných pokojů.

V minulých letech stavení vystřídalo hned několik majitelů. Ti se však o budovu příliš nestarali, a tak je nyní v dezolátním stavu. Posledním vlastníkem byla firma, která skončila v insolvenci a soudní exekutor nakonec nařídil, aby byla stavba prodána v dražbě. 

Vyvolávací cena zámečku Bzí byla stanovena na 4 200 000 korun. Aukce trvala do 21. října 2021 a kupující za budovu a pozemky nakonec zaplatil více než 7 milionů. 

Svatba upírů

Bzí se objevilo hned ve dvou slavných českých filmech. Nejprve se objevilo ve filmu Karla Kachyni Zlatí úhoři natočeném v roce 1979. A v roce 1996 figurovalo jako zájezdní hostinec ve snímku Svatba upírů režiséra Jaroslava Soukupa.

Ve filmu ztvárnila hlavní roli záhadné krásky Olivie Iveta Bartošová (†48) a mladíka z Anglie Richarda Bancrofta si zahrál Rudolf Hrušínský nejmladší (50). Mezi oběma herci přeskočila jiskra nejen na filmovém plátně, ale i v reálném životě.

Video  Pět let od smrti Bartošové: Z Artura je milionář! A Agáta sundala prsten a balí kufry 
Video se připravuje ...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa