Pondělí 29. listopadu 2021
Svátek slaví Zina, zítra Ondřej
Zataženo, déšť se sněhem 2°C

Petr vykopal u Mariánek šperk ztracený před 76 lety: Patří válečnému hrdinovi z USA!

Autor: rc - 
19. října 2021
05:00

Na průzkum bývalého zajateckého tábora u Mariánských Lázní  vytáhl Petra Švihovce jeho kamarád. Netušili, že díky detektoru učiní neuvěřitelný nález. Ze země se jim podařilo vykopat šperk s vyrytým jménem. Na stříbrném náramku stálo Lydia. Petr se rozhodl, že majitele náramku najde. Při pátrání zjistil, že náramek patřil válečnému hrdinovi Joeu Ernestu Esquibelovi, jenž pomáhal osvobodit Evropu od nacistů. Nyní se mu ztracený šperk po neuvěřitelných šestasedmdesáti letech vrátí!

Petr Švihovec se rád se svými přáteli čas od času vypraví do odlehlých a dávno zapomenutých míst a prozkoumává je. Na výlet s detektorem ho 3. října vytáhl jeho kamarád. Vydali se k Mariánským Lázním, kde se nacházel zajatecký tábor. S pomocí detektoru obcházeli tamní místa, až na něco narazili. Ze země vykopali několik starých věcí. „Poblíž Mariánských Lázní jsem v zemi našel stříbrný náramek, límcový odznak US, ribbon s bronzovou hvězdou a švýcarský 5 Rappen 1938,“ napsal v příspěvku na facebooku Petr s tím, že z jedné strany bylo na náramku čitelné dívčí jméno Lydia.

Na druhé straně bylo další jméno, ovšem stěží se dalo přečíst. „Luštili jsme celý den jméno Esquibel,“ uvedl Petr pro Blesk.cz s tím, že díky pomoci historika Daniela Malého objevili v archivech dokument, který je zavedl k válečnému hrdinovi Joeu Ernestu Esquibelovi. V dokumentu byl i Esquibelův podpis, jehož písmo se shodovalo s rukopisem na náramku.

Rytina se jménem životní lásky

Zároveň zjistil, že voják, který se narodil v roce 1926, by mohl být s velkou pravděpodobností ještě naživu. Rozhodl se ho vypátrat a náramek, na němž bylo vyryto jméno jeho milé, mu vrátit. „Lydiu si vzal po válce. Zemřela v roce 2019,“ dodal v příspěvku s tím, že by Lydia a Joe v roce 2019 oslavili sedmdesát let manželství. Letos byl Joe na pohřbu své dcery. Petr při pátrání po hrdinovi z války dokonce oslovil i Pentagon. „Řekli mi, že nemohou poskytovat informace,“ uvedl pro Blesk s tím, že se proto rozhodl využít sílu sociálních sítí a doufal, že se výzva dostane k jeho známým. To se nakonec skutečně povedlo.

Síla sociálních sítí

Příspěvek se začal hromadně sdílet, až se dostal k Aleně Busovské, Slovence, která ve Spojených státech žije. „Kontaktovala jeho dceru a předala mu dokumenty,“ vypráví dál Petr s tím, že mu následně poslali fotografii, na níž je Joe se snímky svého náramku, jenž si vzal pro štěstí do války a 76 let o něm neměl zprávy.

Shledání po 76 letech

Náramek ztratil na jaře v roce 1945. K Mariánským Lázním Joe nepřijel bojovat, ale hlídat zajatecký tábor, v němž shromažďovali Němce. „Oni mu ukradli batoh, kde měl věci i pistoli, a když se našla pistole, tak pátrání nepokračovalo,“ vypráví neuvěřitelný příběh Petr. „Po dohodě s Američany do zajateckého tábora právě dorazila Rudá armáda, která si odvezla všechny německé vojáky sloužící na východní frontě a členy SS. Joe tak přišel o stříbrný náramek se jménem své životní lásky, US límcový odznak a vyznamenání,“ popisuje Petr, který se nyní chystá ztracené věci vrátit. Rád by náramek poslal přes ambasádu ve Spojených státech, ovšem stále se mu nedaří se s velvyslanectvím spojit.

Letoun hrdiny

Není to poprvé, co Petr při putování po zapomenutých místech narazil na poklad z války. „Není to můj první příběh. Před třiceti lety jsme s kamarády vykopávali americkou stíhačku Thunderbolt. Spadla nedaleko místa, kde jsem objevil náramek,“ popsal pro Blesk Petr. O nálezu dokonce informovala americká média. „Nedávno se mi ozvala redakce magazínu Plane & Pilot, že její předchozí pilot Amos Hess Bomberger stále žije. Dnes již 99letý válečný hrdina měl z objevu svého letadla velikou radost!“ dodává Petr.

VIDEO: Pamětník Stanislav Hlava (94): Za války byl nuceně nasazen, teď porazil koronavirus!

Video Pamětník Stanislav Hlava (94): Za války byl nuceně nasazen, teď porazil koronavirus! - Paměť národa

PavelSki ( 21. října 2021 12:16 )

Patrona z války ...
http­s://ww­w.you­tube­.com/w­atch?­v=ja8v­TSYz­dH8

Zobrazit celou diskusi
Další videa