Pieta k uctění vojáků, kteří bojovali na straně RAF, začala krátce po druhé hodině odpolední. Po slavnostním položení věnců následovaly projevy některých zúčastněných.

Většina z nich také připomněla současnou situaci afghánských tlumočníků, kteří pomáhali vojákům USA a NATO a zdůraznili, že musí být priorita České republiky neopustit svoje spojence a dostat tlumočníky z Afghánistánu do České republiky. Na místě jim za spolupráci se západními zeměmi hrozí smrt.

Na spojence se nezapomíná

„Před začátkem druhé světové války dali naši tehdejší spojenci přednost pomyslnému světovému míru před spojenectvím s malým národem. Kvůli tomu jsme přišli o svoji svobodu a samostatnost. Winston Churchill tehdejší situaci popsal dnes už notoricky známým výrokem:  Volili jsme mezi hanbou a válkou, zvolili jsme hanbu a máme hanbu a válku, řekl na úvod svého projevu předseda senátu Miloš Vystrčil.

Naši vojáci však hledali cestu, jak bojovat proti fašismu. Přidali se ke Královskému letectvu. Čeští letci sehráli i významnou roli v bitvě o Anglii, i díky které se podařilo Hitlera a jeho zrůdný režim porazit.

Britové na pomoc našich vojáků nikdy nezapomněli. Po celé Anglii mají naši letci památníky i pomníky. Ostatně i tento památník s okřídleným lvem zafinancovala britská komunita žijící u nás a na Slovensku. A tento přístup ke spojencům je dnes aktuálnější než kdy jindy. Pokud našim spojencům v Afghánistánu nepomůžeme, tak to první, co sklidíme, je hanba, to druhé co může přijít, je potom ještě něco horšího," uzavřel Vystrčil.

Památná deska Karla Janšty

Po projevu předsedy senátu vystoupila se svojí emotivní řečí i předsedkyně sněmovního výboru pro obranu a zároveň starostka Prahy 2 Jana Černochová. „Na tuto každoroční pietu bohužel každý rok přichází méně a méně lidí. Stateční vojáci odcházejí jeden po druhém na věčnost a je naší povinností jejich příběhy uchovat pro další generace,“ řekla na úvod své řeči Černochová.

„Dnešní pieta je pro mě více osobní. Měla jsem tu čest položit věnec k památníku společně s dcerou zadního střelce 311. perutě Karla Janšty. Jeho památka není tak často připomínána, proto jsme se rozhodli, že při příležitosti 110. výročí jeho narození (Karel Janšta se narodil 9. prosince 1912, pozn. red) bude v domě na Praze 2, kde jeho rodina bydlela, zřízena pamětní deska,“ slíbila Černochová.

I ona připomněla kritickou situaci afghánských tlumočníků. „Musíme vynaložit veškeré síly, abychom naše spolupracovníky dostali do bezpečí. Afghánistán se nám může zdát jako země velmi vzdálená, ale je to pouhých 5 hodin letu. Nás všechny bych také chtěla poprosit, abychom se k těmto našim spojencům po jejich příletu do České republiky chovali slušně a snažili jsme se jim pomoci se u nás co nejrychleji začlenit,“ uzavřela Černochová.

Odvahu československých letců následně ocenili také zástupce velitele armádních Vzdušných sil Petr Lanči nebo pražský radní Jan Chabr. Na závěr pronesl modlitbu kardinál Dominik Duka a zazněly i hymny České republiky, Velké Británie i Slovenska.

V britském Královském letectvu za druhé světové války sloužilo asi 2500 Čechoslováků, kolem 500 jich zahynulo. Po nástupu komunistů k moci v únoru 1948 se stali tito letci pro režim nepohodlní. Jen v RAF podle armádních údajů vykonali 43 500 operačních letů. Sestřelili nebo poškodili 362 nepřátelských letounů.

Video
délka: 00:58.60

Starostka Prahy 2 Jana Černochová položila věnce k památníků letců z RAF Veronika Foltová

Fotogalerie
15 fotografií