Pátek 22. října 2021
Svátek slaví Sabina, zítra Teodor
Oblačno, déšť 15°C

Nadějná sportovkyně (†15) zemřela na covid-19: Téhož dne měla být očkována

Autor: štt - 
11. října 2021
05:00

Jorja Hallidayová (†15) z Portsmouthu zemřela čtyři dny poté, co obdržela pozitivní výsledek PCR testu. Kvůli nařízené izolaci byl termín její vakcinace posunut na úterý 5. října. V ten den však zemřela na potíže spojené s nemocí covid-19.

Jorja byla normální zdravé děvče s velkým sportovním talentem. Svůj volný čas trávila na trénincích kickboxu a snila, že se stane velkou zápasnicí v ringu. Bohužel na svůj nejdůležitější zápas se nemohla připravit. Na začátku října zemřela na následky onemocnění covid-19.

Jorjina matka novinářům z BBC popsala, že týden před úmrtím se u dívky objevily příznaky podobné chřipce. Vzhledem k protipandemickým opatřením šla ihned na PCR test, jehož výsledek byl bohužel pozitivní. Museli proto odložit plánované očkování proti covidu. Během nařízené izolace se dívčin stav rapidně zhoršil, a proto obě zašly k lékaři. Jelikož dívku bolelo v krku, kvůli čemuž odmítala i jíst, doktor se rozhodl předepsat jí antibiotika.

Nicméně její zdravotní stav se nelepšil. Když dívku přijali v nemocnici, její srdeční frekvence byla dvojnásobná oproti běžným hodnotám. Nemocniční personál Jorju připojil k plicnímu ventilátoru, aby se její tělo mohlo vzpamatovat a ulevit si. Přesto se však srdeční frekvenci nepodařilo lékařům stabilizovat. Dívka nikdy předtím netrpěla na jiné závažné onemocnění. Dle průběžného šetření měla dívka zemřít na zánět myokardu způsobený agresivní formou covidu-19.

Jorja měla další čtyři sourozence Její matka přes velkou bolest promluvila o své nejstarší dceři: „Když vyrostla, stala se z ní krásná mladá dáma, vždy nakloněná pomáhat druhým.“ Přestože se lékařům nepodařilo Jorju zachránit, je jim z celého srdce vděčná, že pro její dceru udělali maximum. „Dovolili mi s Jorjou trávit poslední chvíle jejího života. Mohla jsem jí držet až do poslední chvíle za ruku,“ dodává. Nyní se bude snažit vyrovnat se ztrátou blízké osoby.

Rodina by nešťastnou událost chtěla využít k boji proti zákeřnému viru. Přestože děti do 15 let patří mezi nejméně ohrožené skupiny, Hallidayovi by chtěli apelovat na všechny rodiče, aby své potomky nechali očkovat. Nejenže tak pomohou zamezit šíření viru, ale zvýší počet protilátek v krvi potřebné během onemocnění.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa