Sobota 23. října 2021
Svátek slaví Teodor, zítra Nina
Polojasno 9°C

Novorozená Lenička byla zabalená jen v plínce: Někdo ji odložil do pardubického babyboxu

Ilustrační foto
Ilustrační foto  (Autor: Archiv Blesku)
Autor: ČTK - 
30. července 2021
11:11

Do babyboxu v Pardubické nemocnici v pátek dopoledne někdo odložil novorozenou holčičku. Speciální schránka je v areálu 13 let a přijala devět odložených dětí, uvedl v tiskové zprávě zakladatel babyboxů Ludvík Hess.

Dívka se čerstvě narodila. Je v pořádku, byla zabalená do látkové pleny. Hess ji pojmenoval Lenka podle sponzorky babyboxu v nemocnici v Rokycanech, který jeho nadace otevře v říjnu 2021, bude mít pořadové číslo 81.

„Doufám, že odložení Lenky v pardubickém babyboxu podpoří moji snahu otevřít babybox v Nemocnici Chrudim, jež je součástí Nemocnic Pardubického kraje," řekl Hess.

Pardubická schránka funguje od roku 2008. Naposledy tam někdo dal dítě v prosinci loňského roku.

Letos do schránek v Česku lidé odložili sedm dětí, od založení babyboxů v roce 2005 jich bylo 221, z toho 120 dívek. Schránka je novorozenecký inkubátor, který po vložení dítěte zapne vyhřívání a ventilaci a s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní zdravotnický personál.

Babyboxy bývají umístěné v areálech nemocnic na místech, kde nechodí moc lidí. Matky se také mohou utajeně vzdát dítěte prostřednictvím anonymního porodu. Do konce šestinedělí si to mohou rozmyslet. Po uplynutí této lhůty pak lze dát dítě k adopci. Pro lékaře má řešení výhodu v tom, že znají anamnézu matky i dítěte.

Zobrazit celou diskusi
Další videa