Chlapce zabaleného ve dvou ručnících a růžové dece někdo vložil do babyboxu nemocnice v Krnově krátce před půl jedenáctou v noci.Chlapeček byl čerstvě narozený, s neošetřeným pupečníkem, ale zdravý a vážil úctyhodných 4200 gramů.

„Zdravotníci přenesli čerstvě narozeného chlapce na JIP, kde jej prohlédli, vykoupali a ošetřili mu pupečník,“ uvedla náměstkyně pro ošetřovatelskou péči SZZ Krnov Šárka Tavandzi.

Krásného chlapečka by si nejraději nechaly i některé sestřičky z nemocnice. „O nálezu děťátka jsme již informovali OSPOD. Chlapeček u nás zůstane několik dní a následně bude sociálními pracovníky umístěn do náhradní rodinné péče,“ pokračovala Šárka Tavandzi.

 

Je to pracovně Petr

„Se sestřičkou Hanou jsme se shodli na jméně Petr," sdělil "otec" babyboxů Ludvík Hess. Jméno by mělo podle něj dítě dostat na počest nejstaršího mecenáše babyboxů Petra Bečičky.

„Petr mi potvrdil, že přispěje zásadním darem na zřízení babyboxu nové generace na radnici Prahy 6 v Jilemnického ulici, který budeme otvírat 1. června ve 12 hodin v den 16. výročí zprovoznění prvního babyboxu v roce 2005," doplnil Hess.

Už čtyři odložené děti

Ve Sdruženém zdravotnickém zařízení v Krnově byl babybox otevřen 30. července 2012. Od té doby do něj lidé vložili dvě dívky a dva chlapce. V celém Česku bylo do babyboxů uloženo 100 chlapců a 118 dívek.

Babyboxy mají předejít ohrožení zdraví a životů odkládaných dětí. Když do něj někdo vloží dítě, zapne se vyhřívání, ventilace a s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní personál zdravotnického zařízení.

Schránky jsou umístěny tak, aby se lidé nemuseli bát, že je při odkládání dítěte někdo překvapí. Babyboxy mají i kritiky, kteří tvrdí, že odporují Úmluvě o právech dítěte, například právu na jméno, totožnost, státní příslušnost a právu, znát své rodiče.

Fotogalerie
12 fotografií