Neděle 19. května 2024
Svátek slaví Ivo, zítra Zbyšek
Oblačno, déšť 19°C

Při překračování obrubníku jí prasklo koleno: Po mnoha operacích jí museli nohu amputovat!

Autor: ran - 
6. května 2021
14:51

Helena Wayová (49) musela podstoupit 18 operací kolene, které jí prasklo, když se cestou z nákupu snažila překročit obrubník! Ani ocelové pláty a šrouby ale nepomohly, Helenin život začala ohrožovat vážná sepse. Nakonec jí nohu museli amputovat.

Na začátku byla řeklo by se banalita – chůze po chodníku. Heleně při obyčejném překračování obrubníku prasklo koleno! V nemocnici jí kloub spravili za pomoci ocelových plátů a šroubů a po 10 dnech ji pustili domů. 

Tehdy to ale celé teprve začalo. Doma po pár dnech zjistila, že jí jizva po operaci mokvá a rána jí začala pálit a brnět. Dostala léky na utišení bolesti a 13. prosince na kontrole uvedla, že už týden nejedla, zvrací a má horečku.

Koleno jí prasklo podruhé

„Nemohla jsem si na nohu ani sáhnout, jak mě bolela,“ zavzpomínala maminka jedné dcery z britského města Trowbridge pro web deníku Sun. Krevní testy přišly na vážnou infekci a Helena museli odvézt záchrankou zpět do nemocnice. Zatímco čekala na příjem, cítila, jak jí koleno povolilo a ona ucítila obrovskou úlevu.

Celou noc, co čekala na chirurgický zákrok, jí prý z rány vytékal hnis a krev. „Postel byla celá promáčená, bylo to nechutné,“ říká Helena. Po operaci se jí stav ale nezlepšil, ránu se nedařilo vyčistit, následovaly další zákroky – jejich celkový počet se zastavil na 18!

Léky nefungovaly

Heleně se rozběhla rozsáhlá sepse a vážné překyselení organismu, orgány jí začaly vypovídat službu, přes dva týdny strávila na JIP, blouznila, trpěla paranoiou. Teprve v průběhu dalšího léčení lékaři přišli na to, že Helena má vzácnou alergii na podávané léky.

Změna medikace přinesla jisté zlepšení, ale už bylo pozdě. Infekce nadělala příliš velkou paseku na to, aby se dalo vše uvést do původního stavu. Když Heleně navrhli, že jí nohu uříznou, neváhala prý ani minutu. Amputaci viděla jako cestu z noční můry.   

Jasná volba

„Nebylo nad čím přemyslet. Buď by mě čekal život v bolestech, kdy bych se sotva dokázala hýbat, protože koleno bylo prakticky zničené, nebo jsem to mohla hodit celé za hlavu a začít od znova,“ vybavuje si myšlenkové pochody, které jí přivedly k tomu, že na návrh kývla.

V říjnu 2020 dostala protézu, která jí nahradila nohu od dolní části stehna níž, a učí se s ní žít. „Nebylo to jednoduché, ale snažím se to brát pozitivně,“ říká. V tom jí pomáhá celá její rodina a její přátelé, kteří ji celou dobu podporovali, i když už jeden čas mysleli, že o Helenu přijdou.

Rodina ji podržela

Nebýt ale podpory hlavně její rodiny, nezvládla by to. „Tím vším bych nedokázala projít, kdybych vedle sebe neměla svého skvělého partnera Andyho, dceru Jess a svoji mámu,“ řekla ke zdroji své síly Helena. „O ně jsem se vždycky mohla opřít,“ dodala.

 

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi