Pondělí 24. ledna 2022
Svátek slaví Milena, zítra Miloš
Oblačno 3°C

Stovky let starý zdravý dub u Krnova pokáceli: Pochybil revírník, tvrdí Lesy ČR

Mnohaletý dub nedaleko Krnova byl pokácen
Mnohaletý dub nedaleko Krnova byl pokácen  (Autor: Facebook Lesy ČR)
Autor: jel - 
3. května 2021
19:14

Nedaleko Krnova byl koncem dubna pokácen mnohaletý dub. Zbytečné zlikvidování starého stromu rozhořčilo mnoho lidí. Strom se nacházel v oblasti, kterou spravují Lesy ČR. Ty k celé kauze uvedly, že se jednalo o závažené pochybení jejich zaměstnance Tomáše Ledvoně. Revírník svou chybu odmítá, jednal prý v souladu s normami.

Na to, že byl zbytečně pokácen zdravý strom upozornil na facebooku Michael C. Ten zveřejnil fotografie pařezu, který na místě zbyl. Dle nich je zřejmé, že dub byl skutečně mnoho let starý. Podle Michaela mu bylo přes 300 let.

„Strom byl zlikvidován (prodán) státním podnikem, jehož prvořadým úkolem by měla být péče o lesy a pro který by ochrana přírody měla být absolutní prioritou,“ napsal v příspěvku Michael. Ten si myslí, že ten, kdo strom pokácel se domníval, že se na to nepřijde. V blízkosti místa, kde majestátní dub stával totiž nevede cesta a tak jej prý znal málokdo.

„K likvidaci vlastní přírody se přidává i stát, který má absolutní povinnost naše přírodní bohatství chránit,“ uzavřel muž rozhořčený příspěvek, který se ihned stal velmi populární. Sdílelo ho více než 8 tisíc lidí a pod ním se objevilo obrovské množství naštvaných komentářů.

Co na to Lesy ČR?

V pondělí se k celé kauze vyjádřil také státní podnik. Ten uvedl, že šlo o zásadní pochybení jejich zaměstnance. „Z postupu, kterým náš zaměstnanec porušil všechny vnitropodnikové normy vztahující se k podobným situacím, bude vyvozena pracovně-právní odpovědnost a s revírníkem ukončen pracovní poměr,“ uvedly Lesy České republiky v prohlášení. V tom také dodaly, že jejich prioritou je chránit významné stromy, a jestliže tento byl zdravý nemělo k jeho pokácení dojít.

Server iRozhlas kontaktoval samotného revírníka, který má mít celou záležitost na svědomí. Ten se údajně nejprve nechtěl vyjádřit a odkázal je na tiskovou mluvčí, následně ovšem uvedl, že nepochybil. „Z mého pohledu to nevidím jako pochybení, protože strom ohrožoval zdraví lidí,“ řekl serveru. Kde poražený strom skončil však prý odmítl říct. Podle vyjádření Lesů ČR byl však vytěžen formou samovýroby pro palivové dříví. Případem se nyní zabývá také Česká inspekce životního prostředí.

Video Adamcova oskoruše je nejstarším stromem svého druhu v České republice, je stará přes 400 let. - Hynek Zdeněk, blesk.cz

hafblaf ( 3. května 2021 20:05 )

Jeden strom je užitečnější, než všichni lidi dohromady. Naučíme se někdy mít úctu k přírodě a chránit ji, né ničit.

Zobrazit celou diskusi
Další videa