Krajský soud v Ostravě rozhodl, že společnost Opavská lesní musí znovu zpřístupnit turistům průchod a cyklistům průjezd oboru Jelenice v údolí řeky Moravice na Opavsku. Firma si ale podala kasační stížnost a Nejvyšší správní soud také požádala o odklad vykonatelnosti rozhodnutí ostravského soudu. Kasační stížnost proti tomuto rozhodnutí ale nemá odkladný účinek. 

„O kasační stížnosti soud ještě nerozhodl. Zamítl ale žádost o odložení otevření. Obora tak má být do vyřešení kasační stížnosti veřejnosti přístupná,“ řekl starosta Vítkova Pavel Smolka.

Obce se nevzdávají

Opavská lesní rozhodnutí soudů dosud nerespektovala. „Připravujeme další právní kroky. Obrátíme se znovu na soud, který by měl otevření nařídit. Pak by bylo možné vymáhat i případné sankce,“ dodal Smolka. Správní náměstek Opavské lesní Tomáš Bittner se k tomu zatím nevyjádřil.

Zákaz vstupu do obory vydal jako obecné opatření Městský úřad ve Vítkově. Krajský soud v Ostravě opatření zrušil. „Je vidět, že spravedlnost ještě existuje. Veřejné blaho je nad soukromým zájmem,“ podotkl starosta.

Územím prochází cyklostezka, která tam byla dříve, než obora. „Od začátku věděli, že oboru budou provozovat s tímto břemenem,“ připomněl starosta.

Zavřeli ji celoročně

Obora Jelenice byla vybudována na místech původní panské obory, která byla zrušena v roce 1898. Spor o průchod a průjezd oborou vedou majitelé se zástupci okolních obcí od loňského jara. Petici proti uzavření podepsalo od začátku března přes 1000 lidí. Opavská lesní, která v oboře pořádá komerční lovy, ji zavřela celoročně. Oboru začala firma stavět na pozemcích pronajatých od Lesů ČR. Zkolaudovala ji v roce 2001, od roku 2018 pozemky Opavská lesní vlastní.

VIDEO: Do Radějovské obory se dá nyní vstoupit přes přelezy.

Video
délka: 00:48.83

Do Radějovské obory se dá nyní vstoupit přes přelezy Hynek Zdeněk, blesk.cz